
Elhagyatott magyarországi rémhelyszín: mikor a pince felé vette az irányt, akkor felfoghatatlan dologra bukkant
Olvass tovább...
Egy elhagyatott épület, porlepte iskolapadok és a tanító szálláshelye még mindig ott áll az Alföldön.
Van egy 34 éve elhagyatott tanyasi iskola az Alföldön, ahol az utolsó tanítási nap 1991. júniusában volt. Annak idején itt, ahogy az kislétszámú közösségekben gyakran előfordult, együtt tanultak a gyerekek az elsőtől a nyolcadik osztályig.
A Felfedező - Elhagyatott helyek Magyarországon nevű facebook oldal tulajdonosa Magyarország elhagyatott és lakatlan épületeit dokumentálja 2014 óta. Azt írja, célja, hogy fotókon keresztül megmutassa ezeknek a helyeknek a varázsát és az enyészet szépségét, mindezt politikamentesen. Legutóbb egy régi alföldi iskola épületébe ment be és lenyűgöző képeket készített.
Szinte hihetetlen, de az épületben itt-ott még a gyerekek által készített kreatív alkotások is megtalálhatók a pókháló lepte bútorok között. Az ablaküveg nagyrészt ki van törve, de az iskolapadok rendszerben sorakozva állnak a zöldre mázolt tábla előtt, a mennyezetről valaha világításra használt neoncsövek burkolatai csüngenek.
Az iskola pontos helyét nem tette elérhetővé az urbexes, de van olyan kommentelő, aki szerint Kondoros környékén állhat még a kihalt épület, ám ezt az információt nem tudjuk megerősíteni.
Olvass tovább...
Mint az ilyen képek általában, ezek a fotók is sokféle érzelmet csalnak elő az emberekből. Van, aki szomorú és lehangolt lesz a látványtól, mások inkább a felfedezők örömével lesik a képeket.
A múlt századi oktatásról árul el titkokat a vetítéshez használt diák maradéka, a biológia órán nézegetett plakát a fog felépítéséről vagy a gombákat, madarakat, gyümölcsöket bemutató kartonlapok. Az egyik asztalon még egy bizonyítvány is ott maradt.
A tárgyak már több mint három évtizede állják ki az idő próbáját a mindössze néhány helyiségből álló épületben (a pottyantós vécék romjai a kertben vannak).
Az is látszik, hogy az alföldi kisiskola tanítójának ugyanott volt a szállása, ahol a munkahelye. Fotel, dívány, kályha, fésülködő tükör és a már összeroskadt szekrények bizonyítják, hogy lakott itt valaki valaha, aki betűvetésre, matematikára és természetismeretre oktatta a környékbeli gyerekeket.
A beol.hu azt írja, Klebelsberg Kuno kultuszminiszter 1926-os programja 3500 új tanterem és 1750 tanítói lakás építését irányozta elő az iskola nélküli tanyai körzetekben, iskola nélküli falvakban. 1930-ig a tervbe vett több mint 5000 objektum mindegyike elkészült.
Mivel a törvény elsősorban az Alföld elmaradott tanyavilágának népiskolával való ellátását tűzte ki célul, ekkor készült el számos iskola és tanítói lakás a legmodernebb típustervek felhasználásával: téglafalakkal, vörösfenyő padlózattal, hatalmas ablakokkal, palatetővel. Ezekhez háromszobás tanítói lakás és téglából épült udvari melléképületek csatlakoztak, ennek romjai láthatók ezeken a képeken.
Olvass tovább...