promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Ez a ma még népszerű szakma 2040-re eltűnik, már kongatják a vészharangot

Ez a ma még népszerű szakma 2040-re eltűnik, már kongatják a vészharangot

Borítókép:  Profimedia
Élet
Kategória fejléc

Hamarosan több munkakört vehet át a mesterséges intelligenca, de még van idő felkészülni a változásokra.

A mesterséges intelligencia (MI) fejlődése számos szakmát fog átalakítani a közeljövőben, sőt, bizonyos pozíciókat teljesen fel is válthat. Azok a munkák, amelyek nagyrészt ismétlődő, előre meghatározott feladatokkal járnak, különösen nagy eséllyel szorulnak háttérbe. Az érintettek általában kétféle módon szoktak reagálni erre: a homokba dugják a fejüket vagy elkezdenek előre tervezni és időben alkalmazkodni a változáshoz.

A könyvelők az utóbbi kategóriába tartoznak, legalábbis, ha a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete (MKOE) Facebook oldalát vesszük alapul. A szakmai szervezet a közösségi oldalán azt írta, a kis és közepes vállalkozásoknál 2040-re, a nagyvállalatoknál 2050-re várja a könyvelés megszűnését. 

A feltételezés nem ijesztgetés és nem légből kapott, a tendencia ugyanis előre látható:

  • A magyar kormány a pénztárgépen kívüli nyugták becsatornázásával az összes áfa kört érintő bevételt elektronikus útra tereli, ez 2025-ben már jön és 2027-re megszilárdul.
  • Az EU szintén elindul az online számla irányába (a közművállalatok a tesztközeg), várhatóan 2028-tól, ez 2030-ra megszilárdul.
  • A PSD2-es adatformátumú banki adatok és a számos AISC szolgáltatóval a banki adatfeldolgozás elfogadott módszer 2028-ban már teljesen elektronikus lesz, 2030-ra ez is megszilárdul, ezzel a vevői, szállítói nyilvántartások a banki adatok között elérhetőek lesznek.
  • A harmadik országbeli ügyletek azonnali bejelentését várhatóan 2035 körül teszik kötelezővé. Ekkortájt a bankok az áfa körön kívüli tételeket is minősíteni és jelenteni fogják az adóhatóságnak.
  • A vállalkozói körben a készpénzfizetés előnytelenné, vagy azonnal rögzítendő (bejelentendő) tranzakcióvá válik, az addigra teljesen elértéktelenedett havi másfél milliós értékhatár felett pedig továbbra is bírságolható lesz.
  • Eközben Magyarországon is elterjed a fizetési kérelem, ami egyébként már most is mentes a tranzakciós illeték alól.


Az egyesület víziója szerint 2040-re már olyan egyszerűsítés és automatizálás állhat be, hogy a kkv-k körében teljesen megszűnhet a könyvelés, a számviteli beszámoló adatait is a szoftverek generálják már és teszik azt közzé. 

„A nagyobb vállalatoknak még adható néhány évtized, de 2050-ben náluk se emberek fognak már könyvelni. A könyvvizsgálat már 2040-től haldokolni kezd, majd 2050-re összetöpörödik, végül 2060 táján szinte minden fejlett országban megszűnik”

– olvasható a posztban.

Milyen szakmák tűnhetnek még el a következő évtizedekben?

A jóslatok szerint az ügyfélszolgálati munkákat is teljesen átveszik az automatizált chatbotok és hangfelismerő rendszerek. A raktározási és logisztikai szektorban is egyre több automatizált robotot használnak, ami még inkább így lesz. Az autógyártás és az elektronikai iparban a gyártósorokat már régóta automatizálják, ez a tendencia tovább folytatódik. 

Megszűnhet a pénztárosok munkája, a fordítók, tolmácsok állása, veszélyben vannak a jogi asszisztensek, bizonyos orvosdiagnosztikai munkakörök, de az ingatlanügynökök, postások munkája is feleslegessé válhat szűk egy-két évtizeden belül. Szakértők szerint a megoldás a tudatos tervezés, a kreativitás lehet és a rugalmasság.