Már megkezdődött a folyamat, amelynek végén a mesterséges intelligencia (MI) jól fizető állásokat, megélhetést biztosító feladatköröket vesz át az emberektől.
Az olyan nagyvállalatok, mint az AT&T, British Telecom, vagy az HSBC már elkezdték alkalmazni a chatbotokat, ami ügyfélszolgálati elbocsátásokhoz vezetett. A Bloomberg és az Associated Press is használ MI-t pénzügyi jelentések automatikus generálására, emiatt elbocsátották a rovat újságíróit. Az Amazonnál is folyamatosak a leépítések, amióta a raktárakban elkezdték az automatizálást, de a taxisok, a könyvelők, a jogászok, a tolmácsok és az újságírók munkáját is elveheti a mesterséges intelligencia.
"Mintha egy drogos szobáját látnám" - Kiakadtak a magyarok a mesterséges intelligencia által készített Ikea szobákon
Olvass tovább...
Olvass tovább...
Nem titok, hogy a mesterséges intelligencia és az automatizáció rohamos fejlődése számos iparágban átalakítja a munkaerőpiacot. Bizonyos munkaköröket hamarosan teljesen kiválthat.
- Chatbotok és virtuális asszisztensek: Bár vannak még bénázások, az mesterséges intelligencia-alapú chatbotok és ügyfélszolgálati rendszerek egyre ügyesebben képesek feldolgozni az ügyfelek kérdéseit, panaszait és kéréseit. Emellett gyors és hatékony válaszokat adnak, problémákat oldanak meg a nap bármely percében.
- Adminisztratív munkák: Az olyan feladatok, mint az adatok manuális bevitele vagy adminisztrációs teendők, egyelőre rengeteg, viszonylag jól fizető munkahelyet jelentenek, azonban könnyen automatizálhatók MI és robotika segítségével. Sajsno az is egyértelmű a munkaadók számára, hogy az algoritmusok gyorsabban és pontosabban képesek adatokat feldolgozni, mint az emberek, ráadásul szünetet sem kell tartaniuk.
- Gyári és logisztikai munkák: A fizikai munkák, például a gyártósorokon végzett szerelési vagy csomagolási feladatok már most is jelentős mértékben robotizálódnak. A logisztikai raktárakban pedig autonóm járművek és robotok veszik át a termékek szállítását és kezelését.
- Számvitel és könyvelés: Az egyszerűbb számviteli és könyvelési feladatokat, például számlák kiállítását, könyvelési bejegyzések készítését, adózási dokumentációk kezelését már most is automatizált rendszerek végzik. A mesterséges intelligencia ugyanos gyorsan képes a komplex adatelemzési és optimalizálási folyamatokat is elvégezni.
- Közlekedés és szállítmányozás: Szakértők szerint az önvezető autók és kamionok fejlesztése már elérte azt a szintet, hogy hamarosan átvehetik a kamionsofőrök és egyéb szállítmányozási szakemberek munkáját. Az MI-vezérelt járművek éjjel-nappal képesek dolgozni, ami nagyobb hatékonyságot eredményez. A Waymo már több amerikai városban is működik teljesen autonóm járművekkel, ami hosszú távon taxisofőrök elbocsátásához vezethet.
- Fordítók és tolmácsok: Az olyan fejlett nyelvi modellek, mint amilyeneket a Google Translate vagy a ChatGPT használnak, egyre pontosabb fordításokat és nyelvi elemzéseket kínálnak. Bár a kreatív és komplex szövegek fordításában még akad némi kihívás, az egyszerűbb szövegek esetében már jól alkalmazható.
- Jogi feladatok, szerződések összeállítása: A mesterséges intelligencia képes rövid idő alatt átvizsgálni és elemezni bonyolult jogi dokumentumokat, szabályzatokat, és javaslatokat is készít. Egyszerűbb jogi kutatási feladatokat, szerződés-elemzéseket és sablonos dokumentumok elkészítését is könnyedén el tudja végezni.
- Automatizált cikkek és híradások: Az MI-alapú tartalomgeneráló rendszerek munkájával nap mint nap találkozhatunk. Már képesek egyszerűbb hírek, sportbeszámolók, pénzügyi elemzések és más rutinszerű cikkek megírására. A struktúrált adatokat használó jelentéseket (pl. sporteredmények, piaci mozgások) gyorsan és hatékonyan tudják automatizálni.
- Marketing: Az MI optimalizálhatja a hirdetéseket, elemzéseket végezhet a fogyasztói viselkedésről, és képes személyre szabott hirdetéseket készíteni. Egyesek szerint hamarosan nemcsak olcsóbb, de hatékonyabb is lehet egy nem ember által levezényelt marketingkampány.
- Egészségügyi diagnosztika: A mesterséges intelligencia képes orvosi képeket (pl. röntgen, MRI) elemezni, diagnózisokat készíteni, és ajánlásokat tenni a kezelésekre. Ez már ma is így zajlik és bár az orvosok szerepe továbbra is fontos marad, az intelligens szoftverek jelentősen segíthetik vagy akár helyettesíthetik a rutinjellegű diagnosztikai munkákat.
A mesterséges intelligencia már a jövőt is megmondta: ezeket a városokat maga a pokol éri majd el
Olvass tovább...
Olvass tovább...