promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Ezért nem érdemes lenyelni a fogkrémet fogmosás közben

Ezért nem érdemes lenyelni a fogkrémet fogmosás közben

Borítókép:  Profimedia
Élet
Kategória fejléc
Promotions

A fluoridtartalmú fogkrém elterjedése sokat segített a fogszuvasodás elleni globális küzdelemben. De azért van legalább egy komoly hátulütője is.

A fogmosás hétköznapi művelete alighanem egyidős az emberiséggel. Már a kőkorszakban élt elődeink is törekedtek a fogaik tisztán tartására, a fogaik (és fogköveik) elemzése kimutatta, hogy különféle növényi rostokkal próbálták meg eltávolítani az ételmaradékokat a fogközökből.

Cukor híján a fogaik általános egészsége jobb volt, mint manapság, de régészeti bizonyíték van arra, hogy fogászati kezeléseket már 10 ezer éve is végrehajtottak elődeink, például az Indus völgyében, a mai India és Pakisztán területén.

Magyarországon a török hódoltság időszaka jelentett komoly fejlődést a fogmosás terén, a higiéniára mindig is sokat adó muzulmánok általában különféle növényekből készített kezdetleges fogkefékkel tisztították a fogaikat, de nemcsak dörzsöléssel, hanem rágcsálással is.

A modern fogkrémek a 20. században terjedtek el tömegesen, és fontos szerepet játszottak abban, hogy mára globálisan visszaszorult a fogszuvasodás problémája. A fluoridtartalom azonban veszélyes, nagy mennyiségben nem tanácsos lenyelni a fogkrémet, igyekezzünk minél többet kiköpni belőle.

Mivel fluorid természetes módon az ivóvízben, illetve jó néhány élelmiszerben (tengeri hal, tea, rizs, árpa stb.) is megtalálható, ezért nehéz megmondani, mit jelent egyénenként a túladagolás. Kisebb probléma, ha a fogunk elkezd foltosodni tőle, nagyobb túladagolás ugyanakkor már a csontokat is károsíthatja.

Ha valaki aggódik emiatt, akkor ma már kiváló fluoridmentes fogkrémek is kaphatók. Egy Maxine Strickland nevű orvosprofesszor pedig megalkotta a MaxVac nevű eszközt, amely egészen újfajta módon tisztítja a fogakat.

Az elektromos fogkeféhez hasonló találmány nemcsak dörzsölésre, de szívásra is képes, ebben áll az újdonsága. Vannak olyan speciális igényű betegek ugyanis, akiknél könnyen tüdőgyulladás léphet fel a különféle mikroorganizmusok lenyelése után, ők tehát nem elégedhetnek meg egy „átlagos” fogmosással.

Az újfajta fogkefe túrázók számára is alkalmas lehet, akik nem mindig vannak vízközelben, sőt Maxine Strickland arra számít, hogy az űrhajósok körében is elterjed majd, hiszen náluk még problémásabb a fogmosás egyszerű műveletének kivitelezése.

A fogkrém akár károsíthatja is a fogakat? Érdekes kérdéseket vet fel ez a videó: