A BBC kamerája teljesen eltévedt, és mást mutatott akkor, amikor a gyászoló Vilmost és Katalint kellett volna
Olvass tovább...
A gyász mindenkinek más-más érzést jelent, vannak tipikus mondatok, amelyek a legnagyobb jószándék ellenére is megsérthetik a gyászolót.
Amikor egy családtagunk, barátunk vagy ismerősünk gyászol, nehéz megtalálni a megfelelő szavakat. Pszichológusok szerint nem is nagyon kell ilyenkor beszélni, de fontos, érzékenyek, támogatók és elérhetőek legyünk. Vannak mondatok, amelyek ilyenkor csupa jószándékkal csúsznak ki a szánkon, mégis bántóak lehetnek. Íme öt mondat, amit soha ne mondjunk egy gyászoló ismerősünknek, mert ezek rosszul sülhetnek el, még akkor is, ha jó szándékkal mondjuk őket.
Bár empatikusnak tűnhet, valójában ezzel a mondattal csökkenthetjük a másik fájdalmának egyediségét. Mindenki másképp éli meg a gyászt, és senki sem tudja pontosan, mit érez a másik. Helyette inkább mondjuk azt, hogy „El sem tudom képzelni, milyen nehéz lehet ez neked,” ami elismeri a másik fájdalmát anélkül, hogy megpróbálnánk felmérni.
Ez a kijelentés sokak számára vallási vagy spirituális vigaszt nyújthat, de egy friss gyász esetén inkább bántó lehet. Egy szeretett személy elvesztése értelmetlennek és igazságtalannak tűnhet, és az ilyen mondatok azt sugallhatják, hogy a gyászoló fájdalmának „értelme” van, amit nehéz elfogadni. Fontosabb, hogy elismerjük a veszteséget, például azzal, hogy „Ez szörnyen nehéz helyzet, és itt vagyok neked.”
Olvass tovább...
Bár a halál utáni béke gondolata megnyugtató lehet, a gyászoló számára még mindig óriási veszteség a szeretett személy hiánya. Ez a mondat akaratlanul is arra utalhat, hogy az elhunyt elvesztése valahol pozitív dolog. Helyette inkább mondjuk, hogy „Nagyon sajnálom, hogy elvesztetted őt. Biztosan nagyon fog hiányozni.”
Ez a mondat lekicsinyli a gyászoló fájdalmát. Bármilyen veszteség nagy csapás, és fontos, hogy a gyászoló érzéseit ne relativizáljuk. Ehelyett mondhatjuk, hogy „Nagyon fájdalmas lehet, amit most átélsz. Itt vagyok, ha beszélni szeretnél.”
A gyásznak nincs meghatározott időkerete, és mindenki más ütemben dolgozza fel a veszteséget. Az ilyen megjegyzések azt sugallhatják, hogy a gyászoló érzelmei nem érvényesek vagy túlzottak. Helyette támogassuk őt azzal, hogy „Tudom, hogy időbe telik, és itt vagyok, amikor szükséged van rám.”
A gyászoló támogatásakor a legfontosabb, hogy türelmesek legyünk, és nyitott fülekkel hallgassunk. A megfelelő szavak helyett sokszor az együttérzés és az őszinte jelenlét jelentheti a legnagyobb segítséget.