
Tóth Gabi ennyi gyerektartást kap Krausz Gábortól, leesik az állad
Olvass tovább...
Egy mondat. Egy poén. És máris lángol az internet. Kiss Ádám beszólása Tóth Gabiról nevetést, de országos vitát is szított.
Van, amikor a humor pengeélen táncol – és van, amikor levág vele egy fél országot. Kiss Ádám, a magyar stand-up régi motorosa most újra felrázta a közéletet: egyetlen mondattal sikerült elérnie, hogy mindenki a fellépéséről beszéljen. A célkeresztben ezúttal Tóth Gabi – és egy igencsak félreérthető kijelentés állt. Ez már nem a komédia kategóriába tartozik.
„Tóth Gabi felnőtt korára lett állami gondozott” – csattant el a mikrofonból a mondat, amire előbb zavart kacaj, aztán országos kommentáradat érkezett. A netes tér úgy reagált, mint mikor elfelejtesz egy szülinapot: felrobban.
Hogy honnan indult ez az egész? Nos, Tóth Gabi nemrég egy korábbi posztjában a következőket írta:
„16 évesen, gyakorlatilag gyerekként kerültem Tapolcáról a fővárosba. Egy olyan, számomra ismeretlen világ várt, ahol idegennek éreztem magam. Kívülállónak. Vidéki lányként tájszólással beszéltem, ami miatt sokan gúnyoltak és lenéztek. Bár erős megfelelési kényszer működött bennem, egyetlen percre sem éreztem, hogy befogadtak volna. Őszintén átérzem az állami gondoskodásban nevelkedő gyermekek helyzetét. Azt hiszem, hasonló érzésekkel , társadalmi előítéletekkel találkoznak, mint annak idején én is. Pedig senki nem tehet arról, hogy honnan jött, hogy milyen súlyokat, nehézségeket cipel. Ezek a gyermekek semmi másra nem vágynak csak szeretetre, megértésre, támogatásra. Ha valakinek, nekik van a legnagyobb szükségük arra, hogy a közösség ne megkülönböztesse, hanem elfogadja őket. Rajtunk is múlik, hogy a családban nevelkedő gyermekekhez hasonló esélyekkel induljanak és megvalósíthassák az álmaikat!”
Ami sokaknál kiverte a biztosítékot, az a következtetés, amit Tóth Gabi levont: szerinte a vidéki tájszólása miatt jobban tud azonosulni az állami gondozásban nevelkedettek élethelyzetével.
Olvass tovább...
A fűszeres kijelentést hallván Kiss Ádámnál mintha bekattant volna valami – a színpadon pedig már repült is a visszavágás, jókora adag iróniával megspékelve.
A komikus nem kertelt: párhuzamot vont az énekesnő mondata és egy túlzó példamondat között, amellyel finoman, de határozottan érzékeltette, mekkora szakadék tátong a két élethelyzet között.
A közönség rezdülésein is érződött: nevettek, de csak félig – mintha senki sem tudta volna eldönteni, hogy ez most túlment-e egy határon, vagy pont ettől lett zseniális
És ez itt a lényeg. Mert a stand-up soha nem arról szólt, hogy simogat – hanem hogy provokál. A Kiss Ádám-féle humor mindig is kényelmetlen igazságokból, szókimondó társadalmi szatírából táplálkozott. Most is ezt tette. Az viszont, hogy mennyire találja el a közízlést, már más kérdés.
Olvass tovább...
Egyesek szerint a poén egyenesen zseniális volt – szatíra a javából. Mások viszont nem kérnek abból a humorból, ami érzékeny témákon csúszik be a színpadra. A közvélemény megosztott, és épp ez az, ami az ilyen helyzeteket igazán izgalmassá teszi.
Tóth Gabi pedig – ha akarta, ha nem – most újra reflektorfénybe került, méghozzá nem saját dalával, hanem egy másik ember poénján keresztül. Hogy ő maga mit gondol a történtekről, egyelőre nem tudni – de az internet már ítéletet mondott: virális lett, akár akarta, akár nem.
Ez az eset is megmutatja, milyen vékony a határvonal a provokatív humor és a közösségi felháborodás között – a humoristák pedig nap mint nap ezen a dróton egyensúlyoznak, esés nélkül. Egy rossz szó, egy rosszul időzített poén – és máris kitör a digitális cunami.
A stand-up valójában komédia, ami fájhat is. És pont ettől működik.
Ha eddig lemaradtál volna: ebben a videóban is hallható a szóban forgó mondat, amivel Kiss Ádám ismét felrázta a közbeszédet:
Olvass tovább...