promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Hervasztó igazság a Balaton vizéről: folyamatosan zajlanak a vizsgálatok és sokan nem is tudnak róla

Hervasztó igazság a Balaton vizéről: folyamatosan zajlanak a vizsgálatok és sokan nem is tudnak róla

Borítókép:  www.profimedia.hu
Belföldi hírek
Kategória fejléc

Ezért nem mernek sokan fürödni a tóban - egy videó mindent elárul.

Egy TikTok-videó szó szerint felkavarta az állóvizet: sokan elborzadva nézik, mi minden úszkála Balatonban. De vajon tényleg veszélyes?

Sokan nem csak azért nem úsznak szívesen a tóban, mert sekély. A panaszok leginkább a vízminőségre érkeznek. Iszapos, zavaros, néhol egészen mocsaras hatást kelt a víz. Tény, ez nem a horvát tenger, ez a mi saját kis tengerünk. Bár a többség még mindig érzelmi kötődésből jár és elégedett a Balatonnal, akadnak, akik inkább elkerülik ilyen-olyan okokból.

Inkább a szárazföld

Az említett videó készítője több képsorban megörökítette, hogy a víz barnás, zavaros, hordalékos. Ezután pedig felvetődik a kérdés, hogy vajon szennyezett is? Csak egy mondatot biggyesztett a képre:

"Amikor megkérdezik, miért nem fürdök a Balatonban...

De mi az igazság? Mennyire tiszta vagy éppen piszkos a Balaton vize? És milyen gyakran ellenőrzik?

A hivatalos álláspont

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) adatai szerint nincs ok pánikra: a magyarországi természetes fürdővizek 96,5 százaléka jó vagy kiváló minősítést kapott. Közülük a balatoni strandok többsége is a legjobb kategóriába tartozik.

A hatóság minden főbb strandnál már a szezon kezdete előtt vízmintát vesz, majd havonta legalább egyszer megismétli az ellenőrzést. Ezen felül a helyi üzemeltetők is rendszeresen követik a víz állapotát, különösen a frekventált partszakaszokon.

Miért tűnik mégis zavarosnak a Balaton?

A Balaton sekély, sekélyebb részein pedig a homokos, iszapos talaj miatt hamar felkeveredik az aljzat. Egy erősebb szél vagy intenzív hajóforgalom pillanatok alatt zavarossá teheti a vizet. Ez azonban nem egyenlő a szennyeződéssel, csupán természetes jelenség.

A szakértők szerint a "piszkosnak tűnő" Balaton inkább vizuális csalóka:

„A tó színe folyamatosan változik a napszak, a szél erőssége és a hordalék miatt. Ez nem jelent kockázatot a fürdőzőkre.”

Lehet-e okunk aggódni?

Ritkán előfordulhat, hogy valóban probléma adódik egy-egy partszakaszon. Idén nyáron Balatongyörökön találtak pontszerű szennyeződést, de a megismételt mérés után a víz minősége újra kiváló lett, és a fürdőzési tilalmat feloldották. A Balatonban fürdőzni tehát nemcsak hangulatos, hanem a vizsgálatok szerint biztonságos is.

Hátborzongató kommentek

A Tiktok videó alatt azért találtunk horrorisztikus hozzászólásokat is. Az egyik kommentelő például arról mesélt, hogy évtizedekkel ezelőtt holttest sodródott felé a vízben, azóta nem fürdik a tóban.

"Én 93-ban vizi hullát találtam amikor a vizibicigliről bele ugrottam ő (3 napja kereset férfi) pedig velem együtt jött a felszínre...úgy megijedtem mindent és a barátnőm is hátra hagyva úsztam ki a partra tiszta sokkban. Na azóta se megyek bele!!!"

Ugyanakkor akadnak olyan hozzászólók is, akik nehezményezik, hogy rosszhírét keltik a Balatonnak.

"Szeretem, hogy mindenki fikázza a balatont... gyerekként meg örültetek ha 1x levitték a sz*ros seggeteket. most meg mindenki játsza a nyugatit, hogy csak a tenger. más országokból meg ide jönnek a "pocsolyába. a németnek, lengyelnek, cseheknek valamiért mégis bejön."

Egy biztos: a hatóságok szerint abszolút rendben van a Balaton vízminősége. Ellenőrzésére pedig rendszeresen sort kerítenek.

@ckkrisz Ezért nem fürdök évek óta a Balatonban. #balaton #nyár #balatoninyár Lelele - Merlin