
12 évig pusztította a Balaton halait, most kilőtték
Olvass tovább...
Azonnal módosítottak egy fontos szabályt a Balatonnál, komoly bírság jár érte.
Azt hitted, a balatoni nyarak szabályai kőbe vannak vésve? Akkor most kapaszkodj, mert olyan változás jött, ami mindent felboríthat!
Évtizedeken át generációk élvezték ugyanazt a balatoni életérzést – és eszükbe sem jutott, hogy egyszer ez is veszélybe kerülhet. Most viszont egy friss korlátozás miatt bárki, aki a megszokott módon folytatja, komoly pénzbüntetésbe szaladhat bele. A hatóságok már figyelnek, és sokan még csak nem is sejtik, hogy a jól bejáratott tóparti szokásaik mostantól tiltottak.
Olvass tovább...
A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. egy teljesen új szabályt vezetett be, amely július-augusztus hónapokban érvényes. A visszaengedni szánt süllőt mostantól nem szabad kiemelni a Balaton vizéből! Ez a rendelkezés sokakat meglephet, hiszen eddig természetesnek tűnt, hogy a halat kivesszük, megnézzük és aztán visszadobjuk.
A szabály bevezetése mögött komoly szakmai megfontolások állnak. A nyári hónapokban a víz hőmérséklete jelentősen megemelkedik és a halak sokkal érzékenyebbek lesznek a stresszre. A kiemelés során a süllő olyan sokk állapotba kerülhet, amely akár a pusztulását is okozhatja, még akkor is, ha látszólag egészségesen úszik el.
A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. egy videóval is bemutatta a helyes bánásmódot, hogy a horgászok pontosan tudják, mit kell tenniük. Ez nem csak egy újabb bürokrácia, hanem a Balaton halállományának védelme érdekében hozott intézkedés.
Természetesen nem minden helyzetben alkalmazható a szabály mereven. Vannak kivételek, például ha méreten aluli süllő esetén nem lehet máshogy megoldani a szabadítást, csak ha kiveszi a horgász a halat a vízből. Hasonlóképpen, ha valaki a partról horgászik és máshogy nem tudja kiszabadítani a visszadobni kívánt halat, szintén egy nagyon rövid időre kiemelheti. A fenti videóban a szabadítás módszerét is bemutatják, számos hasznos tippet adva. Ezek a technikák segíthetnek abban, hogy a horgászok a víz alatt oldják meg a horog eltávolítását anélkül, hogy kárt okoznának a halnak.
Az új szabály alapvetően megváltoztatja a horgászat menetét. A horgászoknak most sokkal óvatosabban kell eljárniuk és új technikákat kell elsajátítaniuk. A víz alatti szabadítás nem egyszerű feladat, különösen azok számára, akik évtizedek óta másképp csinálták. A szabály betartása nemcsak erkölcsi kötelesség, hanem jogi kötelezettség is. A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. ellenőrei figyelik a betartást és szabálysértés esetén komoly bírságok várhatnak.
Olvass tovább...
Ez a változás jól mutatja, hogy a természetvédelem és a horgászat összeegyeztethető, de ehhez alkalmazkodni kell az új körülményekhez. A Balaton halállományának védelme mindannyiunk közös érdeke és ez a szabály ennek szolgálatában áll. Úgyhogy mi is jó szívvel ajánljuk a horgászoknak, hogy tartsák be a szabályokat.