promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
2100-ban ennyien fognak lakni Magyarországon, durva előrejelzés jött

2100-ban ennyien fognak lakni Magyarországon, durva előrejelzés jött

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Belföldi hírek
Kategória fejléc

Európa, benne hazánk is teljesen átalakulhat, már most látni a következményeket.

A világ túlnépesedéssel küzd, a termőföldben, tiszta ivóvízben és biztonságos környezetben lévő élettér pedig egyre csak fogyatkozik. Az elmúlt 50 évben csaknem megduplázódott a Földön élő emberek száma, ám a növekedés véges, és már most látszik, hogy a fejlett országok jelentős részében a termékenységi ráta jelentősen visszaesett.

Ázsia egyes országai, így Dél-Korea és Japán a lista végén kullognak, de Európa államaiban is jelentősen csökkent a gyermekvállalási kedv, ami a népesség lassú és folyamatos erodálódásához vezet, ennek pedig súlyos gazdasági következményei lehetnek.

Európa leszállóágban van

A népesség eloszlása egyre inkább egyenlőtlenné válik, jelenleg Afrika generálja leginkább a növekedést, Európa viszont egy ideje már a csökkenés jeleit produkálja. Magyarország sem kivétel, tavaly a legkevesebb gyermek jött világra hazánkban a mérések kezdete óta.

A hosszú távú prognózisok még ennél is letaglózóbbak, a népességcsökkenés egészen megdöbbentő mértékű lehet az évszázad végére, Spanyolország és Olaszország lakossága a felére (24 millió, 28 millió) zuhanhat, Németországé 30, Nagy-Britanniáé pedig 20 millióval lehet kevesebb 2100-ra.

Milliókkal csökkenhet a magyarság száma

A kisebb országok sem ússzák meg, Magyarország lakossága az évszázad végére 6,6 millió főre apadhat, ugyanakkor a térképen van egy lényeges kitétel – a migrációs mutatókat ugyanis nem számolja, ez pedig valamelyest tompíthatja a népességcsökkenést.

Habár pozitívumnak tűnhet, hogy kevesebb embert kell „fenntartania” a kontinensnek, valójában komoly gazdasági nehézségeket okozhat, hiszen nem elég, hogy kevesebb lesz a fiatal, az elöregedő társadalom miatt kevesebb lesz a munkaképes korú ember is. Ez inflációt, az egészségügy túlterheltségét, válságot okozhat szerte Európában.

Így alakul a Föld lakossága, a NatGeo videós infografikája az egyenlőtlenségeket is látványosan szimbolizálja: