
Párezer forintért vett a férfi egy régi festményt egy garázsvásáron: később derült ki, ki festette, több milliárd forintot ér
Olvass tovább...
Titokzatos szobát találtak az esztergomi várban, világhírű művész alkotott ott.
Az 1930-as évek feltárásai során nagy felfedezést tettek a régészek Esztergomban, miután Szent István palotájának romjait kutatták. Helyette azonban III. Béla királyét találták meg, amit 1465-1467 között Vitéz János esztergomi érsek alakíttatott át.
Az oszmán támadások során a palota szinte teljesen megsemmisült, Vitéz János dolgozószobája, az úgynevezett Studioló azonban viszonylagos épségben maradt meg a romok alatt, végül ezt is feltárták évszázadokkal később.
Olvass tovább...
A szoba falain annak ellenére, hogy több mint 300 évig voltak a föld alatt, még a freskókat is felfedezték, és hiába volt jó állapotban, az állagmegóvás hiányosságai miatt később szinte teljesen tönkrementek.
Végül a kétezres évek elején Wierdl Zsuzsanna festő-restaurátor és csapata kezdte meg az aprólékos helyreállítási munkát, 2007-ben pedig egészen döbbenetes dologról számoltak be a kutatók.
Olvass tovább...
A négy erényt ábrázoló freskókat a felfedezését követően még Albert mester munkájának vélték, ám az ezredforduló utáni munkálatok során kiderült, hogy a freskócsoportot az ifjú Sandro Botticelli alkotta.
Mint azt Prokopp Mária művészettörténész a Vasárnapnak kifejtette, az alárajzolás, az alakok megjelenítése, az arcok, a mozdulatok, a ruházatok, a színek mind arra utaltak, hogy Botticelli munkája látható Esztergomban, méghozzá az egyik legkorábbi.
A szakember elmondta, hogy a dolgozószoba falain Dante Isteni színjátékának legfőbb üzenete, a hét fő erény jelent meg. Ezek közül az Okosság, a Mértékletesség, a lelki Erősség és Igazságosság ma is látható.