promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Az inflációról súlyos bejelentés érkezett, Varga Mihály közölte a hírt

Az inflációról súlyos bejelentés érkezett, Varga Mihály közölte a hírt

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Belföldi hírek
Kategória fejléc

Még nincs túl a nehezén az ország, ezeknek a döntéseknek óriási jelentőségük lesz.

2024-ben már reménykedhetett Magyarország és Európa, hogy az inflációs sokknak végre vége, ám idén ismét emelkedésnek indult a pénzromlás, ami újabb drágulási hullámot hozott magával. A kormány erre reagálva vezette be az árrésstop rendszerét, amitől azt várják, hogy a következő hónapokban több százalékpontnyival csökkenni fog az élelmiszer-infláció.

Az elképzelésnek bár volt hatása, és világosan látszódik, hogy mennyire magas árréssel kerültek a polcokra egyes termékek, ugyanakkor máris érzékelhetők a korlátai, hiszen az üzletláncok próbálják minimalizálni a veszteségeiket, ami ismételten a vásárlókon csapódhat le.

A második félévtől várják a gazdasági növekedés beindulását, nem a várt módon alakultak az idei számok

Varga Mihály, egykori pénzügyminiszter, aki márciustól a Magyar Nemzeti Bank elnökeként folytatja munkáját, a sajtó érdeklődésére elmondta, hogy üdvözli a kormány döntését az élelmiszer-infláció megfékezése kapcsán, az árrésstop pedig várhatóan 0,8 százalékkal mérsékli majd az inflációt áprilisban és májusban, ami februárban 5,6 százalék volt, jelentősen meghaladva az EU átlagát.

Varga szerint az infláció februárban tetőzött, a jegybank előrejelzései szerint pedig a magyar gazdaság is jobb formába lendül majd az év második felében. A várakozások alapján a következő hónapok csekély, 1-1,5 százalékos növekedést hozhatnak, a második félévben viszont 3-4 százalék lehet a GDP-bővülés - ez azonban összességében elmaradt a várakozásoktól.

A cél az árstabilitás elérése

A költségvetési hiány tartása is fontos cél lehet, a jegybankelnök szerint ehhez megvannak az eszközei a kormánynak, és szükség esetén lépni fognak, ám ezeket nem részletezte. Mint ahogy arra a kérdésre sem adott választ, hogy a vártnál alacsonyabb gazdasági növekedés milyen hatással lehet a költségvetésre.

A sorrend elején most az árstabilitás elérése szerepel, ehhez Varga Mihály szerint óvatos de szigorú döntések kellenek – egyebek között ezek közé tartozik a MNB monetáris tanácsának határozata is, mely szerint nem változtattak az alapkamat mértékén.

Varga Mihály sajtótájékoztatója teljes egészében megtekinthető itt: