.jpg?crop=1905,786,1,286&width=386)
Újabb élelmiszerár-robbanás előtt áll Magyarország?
Olvass tovább...
Néhány élelmiszertermék esetében érezhető árcsökkenést hozott az árrésstop, de a magyar boltok így sem feltétlenül állják a versenyt.
Az árstop után új kifejezést kellett idén megtanulnunk, az árrésstopot. A kormány március 17-én vezette be ezt az intézkedést az élelmiszerárak megállíthatatlannak tűnő emelkedése ellen, bár a lépés kimenetele kérdéses.
A május végéig 30 termékre vonatkozó árrésstop azt jelenti, hogy a kiemelt élelmiszereknél az árrés nem lehet több 10 százaléknál. Sajtóinformációk szerint a nagy láncoknál ez egyébként a 30–35 százalékot is elérheti, így van miből engedni, bár a kereskedők szerint fontos hangsúlyozni, hogy
Néhány nap után elmondhatjuk, hogy a kép vegyes, hiszen vannak látványos áresések (például a joghurtok esetében), de akadnak olyan termékek is, amelyek ára nem változott az intézkedés hatására. És persze vannak dráguló élelmiszerek is, hiszen valahol vissza kell hozni az elvesztett hasznot.
Olvass tovább...
A Magyarországon zajló eseményeket természetesen a környező országokban is figyelemmel kísérik. Romániában például meglehetős egykedvűséggel vették tudomásul, hogy az árrésstop ellenére sem csökkent a magyar bevásárlóturizmus, ami nem csoda, hiszen
A radiotimisoara.ro nevű oldal friss írása szerint a magyarok elsősorban ennivalóért, építőanyagért és tankolás céljából járnak át hozzájuk. Mióta Románia január 1-től a schengeni övezet tagja lett, honfitársaink hétvégi kiruccanásai rendszeressé váltak. A boltok ehhez úgy alkalmazkodtak, hogy a termékek neveit immár magyarul is kiírják.
Az Arad megyei Pecica (Pécska) városba például Battonya felől érkeznek a bevásárlóturisták. A két település közt nagyjából 20 kilométer a távolság, vagyis nem jelent nagy kalandot az utazás az alacsonyabb árakért. Bizonyos áruk esetében akár az 50 százalékot is elérheti az árkülönbség.
„Amikor meglátogatom a családomat, egyben be is vásárolok és meg is tankolok. A zöldség, a gyümölcs, a hús mind olcsóbb Romániában, mert alacsonyabb az áfa. A dízelen is jócskán tudok spórolni. Régen pont fordított volt a helyzet, Magyarországra jártunk ennivalóért és üzemanyagért, de mindez megváltozott, talán az infláció miatt”
– mondta el az Arad megyében született Terezia, aki évek óta Magyarországon él és dolgozik.
Romániában sincs azért kolbászból a kerítés, íme egy 23 ezer forintos nagybevásárlás eredménye:
Olvass tovább...