promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Félelmetes fegyverrendszerekkel gyakorlatozik a Magyar Honvédség, éles lövészetre is sor került

Félelmetes fegyverrendszerekkel gyakorlatozik a Magyar Honvédség, éles lövészetre is sor került

Borítókép:  honvedelem.hu
Belföldi hírek
Kategória fejléc

Folyamatos a gyakorlatozás, nem csak a lőtéren, a levegőben is.

Két fontos gyakorlatról is beszámolt a Magyar Honvédség, a Dunazug-hegyvidéken és a Bakonyban is eldördültek a fegyverek, miután a katonák a Carl Gustaf rendszerrel és az új harci helikopterekkel tartottak éleslövészeti gyakorlatokat.

A Carl Gustaf fegyverrendszerrel első alkalommal hajtottak végre éles gyakorlatot a magyar katonák. Az MH Klapka György 1. Páncélosdandár Lövészzászlóalja mellett a 2. zászlóalj állománya is részt vett a feladatok teljesítésében, ők a BTR-80/A harcjárműveken gyakorolták a tüzelést.

Modern fegyverrendszerek a gyakorlatok középpontjában

A nagy kaliberű fegyverekről, illetve a feladatokról a katonák is beszámoltak. A Carl Gustaf fegyverrendszer a svéd hadiipar egyik legerősebb, többcélú páncéltörője, a csaknem 8 kilogrammos és 1 méteres, vállról indítható fegyver gyalogsági és harci járművek ellen is bevethető. A korábbi, RPG-7-eshez képest nagyobb lőtávolságú, akár 1,3 kilométerre található célpontot is kiiktathatnak vele. Az eszköz optikai irányzékkal rendelkezik, a gyártó pedig programozható lőszerek gyártását is tervezi hozzá.

A Bakonyban az új Airbusok is feltűntek, így a H145M könnyű, valamint a H225M közepes, többcélú helikopter is fontos szerepet kapott a kiképzési foglalkozáson. Utóbbival első alkalommal tartottak éleslövészetet, egyben a Hforce fegyverrendszer is debütált.

Makai Sándor alezredes, az MH Kiss József 86. Helikopterdandár Harcihelikopter Zászlóaljának parancsnoka elmondta, hogy a fedélzeti rendszerek elsajátítása a fő cél, a mostani pedig egy alap lőgyakorlat volt.

A Hforce fegyverrendszer modern és sokoldalú, rugalmas fegyverzet, melyet a magyar igények szerint alakítottak ki. A művelet során a hajózók az előretolt repülésirányítókkal történő együttműködést is gyakorolták a Kőrös-hegyi gyakorló- és lőtéren. Emellett a H145M „ajtófegyverzetét” is kipróbálták. Ennek lényege a nyitott oldalsó ajtókon történő tüzelés, ami leszállás közben biztosítja a helikopter és környezete védelmét.