Kiderült, ez jön a hamarosan megszűnő Ügyfélkapu helyett, már letölthető az alkalmazás
Olvass tovább...
Teljesen megváltozik az online ügyintézés, az eddiginél biztosabb megoldás kellett.
Gyökeresen átalakul Magyarországon a digitális azonosítás és ügyintézés menete, minden eddiginél nagyobb szerepet kap az egyszerűsítés és a biztonság, ezen a két téren volt a legnagyobb bepótolnivaló.
A DÁP, vagyis a Digitális Állampolgárság Program mobilapplikációját már most több százezren töltötték le, az Ügyfélkapu klasszikus azonosítási módszerének megszűnésével, illetve a DÁP ügyintézési lehetőségeinek kiszélesítésével pedig vélhetően a legtöbben átállnak erre, de nem csak a lakosság, hanem az állami szervek is így tesznek.
Olvass tovább...
A DÁP már most is alkalmas hivatalos igazoltatásra, azonban 2026 végére már az összes nagyobb hazai hatóságnál kötelezővé akarják tenni azt az opciót, miszerint az állampolgárok az applikációval bizonyítani tudják személyazonosságukat, ezt követően pedig külföldön, legalábbis az EU-n belül is szeretnék bevezetni ezt a lehetőséget.
A Digitális Állampolgárság Program a következő években folyamatosan bővül és okosodik, ehhez persze az is hozzátatozik, hogy egyre több adatot kezel majd az emberekről, így lényegében minden fontos információval rendelkezik majd, ami szükséges az ügyintézésekhez.
Hogy milyen folyamatokat és digitalizálnak, azt az Európai Bizottsággal történő egyeztetés során állapították meg. Ilyen esemény lesz egyebek között a belföldi költözés időpontja, a nyugdíjkorhatár elérése, a munkahely elvesztésének dátuma, a házasság időpontja, és még egy sor másik, melyek szükségesek lehetnek az ügyintézésekhez – ezeket 2027. végéig rögzítik.
Olvass tovább...
Az állami mellett a piaci szolgáltatók számára is könnyebb és gyorsabb megoldásokat garantál majd a DÁP a fejlesztéseket követően, így a bürokrácia szorítása végre enyhülhet, az állami szférában dolgozókra pedig kevesebb teher hárul majd.
Habár a klasszikus bejelentkezési oldal januártól megszűnik, az Ügyfélkapu+ még 2026-ig egészen biztosan megmarad, a DÁP használata pedig opcionális marad. Az Ügyfélkapu+ lényege továbbra is a biztonság megerősítése, ehhez pedig ma már elkerülhetetlen a kétlépcsős azonosítás.
Itt ismerkedhetünk meg a működésével: