Bizarr eset egy keszthelyi bankautomatánál, segített felvenni a fizetését, majd teljesen érthetetlen dolog következett
Olvass tovább...
A minimálbér emelése most még egyszámjegyű lesz, de a következő két évben magasabb ütemben nőnek a bérek.
Jövőre 9 százalékkal emelkedik a minimálbér és 7 százalékkal a garantált bérminimum, tudta meg a Portfolio. A várva várt megállapodásról hónapok óta tárgyalt a kormány, a munkáltatók és a munkavállalók képviselői. Újdonság, hogy most nemcsak a következő évre van terv, hanem 2027-ig született megállapodás a bérekről. A jelentős emelésért cserébe a munkáltatók valószínűleg segítséget is kapnak.
A januári 9 százalék után 2026-ban 13 százalékos növekedés várható, majd egy ennél is nagyobb, 14 százalékos minimálbér-emelés várható. Így az érintettek és a munkátatók is előre tudnak majd kalkulálni, a kiszámíthatóság pedig ami sok szempontból előnyös.
A cél, hogy 2027-re a minimálbér elérje a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát. Ha viszont a vártnál, illetve tervezettnél alacsonyabb a gazdasági növekedés, vagy másképp alakul az infláció, újra tárgyalóasztalhoz ülnek a felek.
A minimálbér 2025-ben bruttó 290 800 Ft, míg a garantált bérminimum, azaz a szakmunkás minimálbér 2025-ben bruttó 348 820 Ft lesz.
Olvass tovább...
A minimálbér-emelés hatására a minimálbért keresők fizetését a munkaadóik kénytelenek megemelni minden év elején. Az emelés alacsony fizetésű, dolgozó embereknek juttat több pénzt a vállalati bevételből, úgy, hogy az a költségvetésnek ez egy forintjába se kerül, mindent a munkaadónak kell kigazdálkodnia. Ilyenkor árat emel vagy elbocsátásokhoz folyamodik.
Sajnos előfordul, hogy ilyenkor meg kell válni egy vagy több kollégától a cégnél, de a bevételek nem csökkenhetnek, így az ő munkáját a többieknek kell elvégezniük. Illetve ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a legtöbb vállalkozásnak is a minimálbérhez viszonyítottan kell adót fizetnie, minden évben egyre többet.
A minimálbér emelése azokra is hatása van, akik egy kicsivel többen keresnek. A bérskála legaljának feljebb tolása a némileg többet keresők fizetését is feljebb nyomja.
A Portfolio információi szerint a nagyobb béremelésért cserébe mindig a megelőző évi minimálbér után kell fizetniük a cégeknek a szociális hozzájárulási adót, nem pedig az arra az évre érvényes mérték alapján. Egyéb adó- vagy járulékcsökkentés egyelőre nincs kilátásban.
Jelenleg 214 ezren keresnek minimálbért és 325 ezren garantált bérminimumot Magyarországon. A két legkisebb bér között csaknem 200 ezren vannak, vagyis közel 740 ezer munkavállaló keres legfeljebb garantált bérminimumot.
Olvass tovább...