Sietnie kell annak, aki szeretne 13. havi nyugdíjat, nem mindenki jogosult az extra összegre
Olvass tovább...
A 13. havi nyugdíj megszüntetését követeli Brüsszel, legalábbis így fogalmaz a legújabb nemzeti konzultáció.
Elindult a legújabb nemzeti konzultáció, a kormány 11 kérdésben várja az állampolgárok véleményét. A „Magyarország meg tudja csinálni” címmel ellátott kérdéssor egyebek mellett taglalja a gazdasági semlegesség kérdését, a multicégek rendszabályozását, a fiatalok lakhatási támogatását és a 13. havi nyugdíj ügyét is.
A 13. havi nyugdíjra vonatkozó kérdés arra utal, hogy a kormány elismeri, veszélyben van az idősek extra pénze. A juttatást 2021-ben vezették be, lépcsőzetesen. Az első évben még csak negyedhavi összeget fizettek, majd 2022-től már a 100 százalékot. A járandóság minden év februárjában érkezik, összege pedig a rendes nyugdíjéval egyezik meg. A nemzeti konzultáció így írja:
Brüsszel azt követeli a magyar kormánytól, hogy szüntesse meg a tizenharmadik havi nyugdíjat.
A kormány Brüsszel követelését elutasítja. A kormány szerint a következő években állandósítani kell a tizenharmadik havi nyugdíjat. Ön mit gondol erről?
A. Szükség van a tizenharmadik havi nyugdíj állandósítására.
B. Nincs szükség a tizenharmadik havi nyugdíjra.
Olvass tovább...
Hankó Balázs, az Origo kérdésére elmondta, azért kérik ki az emberek véleményét a nemzeti konzultációban ebben a támában is, mert szavai szerint „a baloldalt, a liberálisokat Brüsszel most újra tüzeli, hogy a kormány vegye el a 13. havi nyugdíjat az idősektől”.
„Ha az emberek kitöltik a konzultációt, és a kormány megkapja a magyaroktól a kellő támogatást, megküzdünk a 13. havi nyugdíjért” – mondta a kultúráért és innovációért felelős miniszter.
A 13. havi nyugdíj egyelőre nincs veszélyben, azok, akik idén legalább egy napot és egész januárban részesülnek társadalombiztosítási nyugellátásban, februárban megkapják.
A nemzeti konzultációban a lakhatásról is szó eszik. A kormány szerint adókedvezményt kellene biztosítani a cégek számára, ha az alkalmazottaik lakbéréhez hozzájárulnak. Azt is lehetővé kellene tenni, hogy a SZÉP-kártya is felhasználható legyen lakásfelújításra.
A lakhatás mellett a kedvezményes hitelek megteremtését is célul tűzte ki a kormány, de erről is igyekeznek megkérdezni a lakosságot. A kormány álláspontja szerint a Diákhitelhez hasonlóan a munkát vállaló fiataloknak is nulla kamatozású hitelt kellene adni.
Olvass tovább...