Hetven év lehet az új nyugdíjkorhatár, a sötét jóslat hamarosan bekövetkezhet
Olvass tovább...
A nyugdíjrendszert módosító jogszabály a jövő tavasszal lépne életbe, ha elkészülne addigra, de egyelőre tervben sincs.
Az Orbán-kormány évekkel ezelőtt tett egy nyilatkozatot, amelyben vállalta az Európai Bizottság előtt a nyugdíjrendszer reformját. Cserébe helyreállítási pénzt várhat a kabinet, de a folyamat eddig nem jutott előrébb. Újságírói kérdésre a Pénzügyminisztérium válaszából kiderül, hogy egy darabig nem is fog.
A kormány 2022 májusában elkészítette és benyújtotta a Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervet, melyet az Európai Bizottság el is fogadott. A benyújtott dokumentum kilenc pontja közül a Demográfia és köznevelés című foglalkozott a nyugdíjreformmal, egészen pontosan a nyugdíjrendszer fenntarthatóságának és megfelelésének javításával.
Ebben az állt, írta a hvg.hu, hogy az Orbán-kormány „jogszabályt módosít”, törvényt alkot, amely „elősegíti a költségvetés közép- és hosszú távú fenntarthatóságát, illetve megerősíti az alacsonyabb jövedelmű nyugdíjasoknak folyósított nyugdíjak megfelelőségét”. A vállalás szerint a kormány három szakaszban készíti ezt elő, hogy aztán a nyugdíjrendszert módosító jogszabály 2025. március 31-én hatályba lépjen. Ahhoz, hogy ez megtörténjen, a jogalkotási folyamatnak már meg kellett volna kezdődnie.
Olvass tovább...
A nyugdíj előtt állók és a szakértők is várták, hogy megismerjék a részleteket, de hónapról hónapra nem hangzott el semmi erről. Sem a Kormányinfók témái közt, sem a paralmenti javaslatok nem tértek ki a nyugdíj témára, miközben kong a vészharang. A jelenlegi rendszer ugyanis nem lesz sokáig fenntartható.
Egyes gazdasági szakemberek szerint a módosítás fájó pont lesz majd a munkavállalóknak, és ezt a következő parlamenti választások előtt nem meri megkockáztatni a kormány.
Olvass tovább...
A Népszava levélben kérdezte meg a Pénzügyminisztériumot, a válasz szerint az Orbán-kormány nem tervez változást a nyugdíjrendszerben. Azt ugyan elismerték, hogy a nyugdíjak értékállóságát igyekeznek megőrizni, a 13. havi nyugdíjakat kifizetik. Azonban az Európai Bizottság „nyomására” felkért szakértő javaslataival a kormány nem ért egyet, azokat nem támogatja.
Simonovits András nyugdíjszakértő szerint a uniós javaslatcsomag rövid távon népszerűségvesztést okozna a kormányzatnak. Komoly változtatások nélkül viszont egyre nőnek a nyugdíjrendszer feszültségei, és hamarosan egyre erőteljesen megszorítások válnak elkerülhetetlenné. Még akár a 13. havi nyugdíj eltörlése is – tette hozzá.