Négyezer éve temették el a piramisok mellett, most elkezdett mozogni
Olvass tovább...
2025. első napjától már csak így kerülhetnek az üzletek polcaira egyes termékek.
Azt már megszokhattuk, hogy általában év elején vezetik be a különféle új jelöléseket a termékeken, ez most sem lesz másképp, ugyanis 2025-től új szabályozást vezetnek be az üzletekben bizonyos diófélék és szárított gyümölcsök esetében.
Ezek esetében ugyanis hamarosan kötelező lesz feltüntetni a származási országot a csomagoláson. Az új szabályozás az unió célkitűzéseinek megfelelően lehetővé teszi a vásárlók számára, hogy pontos információt kapjanak az általuk megvásárolt élelmiszerek eredetéről – közölte a Nébih.
Olvass tovább...
Míg a friss gyümölcsök és zöldségek esetében ez már régóta elvárás, mostantól az olyan diófélék, mint a dió, mandula, gesztenye, mogyoró, pisztácia, illetve egyes szárított gyümölcsök – köztük a szárított citrusfélék és aszalt szilva – esetében is kötelező lesz a származási ország megjelölése.
A csomagoláson a származási ország teljes nevét jól láthatóan, olvashatóan és kitörölhetetlen módon kell feltüntetni, egyértelmű tájékoztatást nyújtva a vásárlók számára.
A termékkeverékeknél, ahol az összetevők több országból származnak, speciális jelölés is lehetséges, amely pontosan, országokra bontva részletezi, honnan érkeztek az alapanyagok. Az ömlesztett termékek esetében a kiskereskedelmi egységekben is gondoskodni kell a származási ország jól látható és egyértelmű megjelenítéséről. Az ökológiai termékek esetében speciális szabályok vonatkoznak a származásra, így ezen termékek esetében az ökológiai termelésről és az ökológiai termékek jelöléséről kell gondoskodniuk a gyártóknak.
Olvass tovább...
Az intézkedés célja a termékek átláthatóságának biztosítása, a piac tisztaságának fenntartása és a fogyasztók megtévesztésének elkerülése, a szabályozás pedig az online értékesítőkre is érvényes lesz, hiszen itt is fennáll a csalás kockázata. A gyártóknak 2024. december 31-ig van lehetőségük a régi csomagolóanyagok felhasználására.
A megmaradt, korábbi előírásoknak megfelelő csomagolású termékek ugyanakkor a lejárati idejükig továbbra is forgalomban maradhatnak, így biztosítva az átmeneti időszak zökkenőmentes lebonyolítását.
Az új szabályozás betartását a Nébih is figyelemmel kíséri, és a fogyasztók, valamint a gyártók számára útmutatót is készített. Ez az útmutató részletesen tartalmazza az érintett KN-kódú termékek listáját, segítve a gyártókat és forgalmazókat az előírások helyes alkalmazásában.