promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Rendkívüli bakit találtak a Hunyadi-sorozatban, csak most vették észre az élesszemű szakértők?

Rendkívüli bakit találtak a Hunyadi-sorozatban, csak most vették észre az élesszemű szakértők?

Borítókép:  Youtube videó
Zene, Film & Kultúra
Kategória fejléc

Történeti bakik, meglepő csavarok és egy viharos tusványosi vita: a Hunyadi-sorozat körüli legendák és kritikák most igazán lángra lobbantak.

A Hunyadi-sorozat elsöprő sikerrel tarol a nézők körében, de miközben a várakat ostromolják, a hősök kardot rántanak és a kamera gyönyörűen repül, egyre több történész emel szót a film pontatlanságai miatt. A legutóbb felbukkant bakit most vették csak észre a szándékosan figyelő szemek: Zsigmond császár halála egyszerűen "történelmileg nonszensz".

A sorozat egyik jelenetében Zsigmondot székhez kötve, haldoklása közben lekicsinylő szavakkal övezve mutatják, miközben alattvalói nyíltan a "büzről" beszélnek. Ez a beállítás azonban semmilyen történelmi forrással nem igazolható, sőt: Zsigmondot halála 1437-ben, utazás közben érte, és maga parancsolta, hogy Váradon, Szent László mellé temessék. Ö volt az, akinek hatalmából Hunyadi János is emelkedhetett.

5+1 tény, amit a sorozat figyelmen kívül hagy

A kritikák szerint a sorozat olyan sarkalatos pontokon téveszt, ahol valódi történelmi bizonyítékok állnak rendelkezésre. Csak néhány példa a sok közül:

  1. Zsigmond császár halála – a fent említett székhez kötös jelenet teljességgel kitaláció.

  2. Pénz nélküli uralkodó – még ha Zsigmond anyagilag szűkén is élt, az, hogy más erszényéből dobna érméket a népnek, teljességgel irreális.

  3. Cillei Ulrik átengedné az oszmánokat – semmi logika nincs benne, hiszen a birtokai maguk is veszélyeztetettek lettek volna.

  4. V. László mint tenyérbemászó figura – a valóságban művelt, nyitott fiatal volt, nem arrogáns trónörökös.

  5. Brankovics Mara menekülése a háremből – ehelyett a szultán bizalmasa és követe lett, nem pedig fogoly. 

+1: Nándorfehérvár hatása – nem állították meg örökre az oszmánokat, csak időt nyertek, más ütközőállamok estek el.

Tusványoson is téma volt: hol a határ a legenda és a történelem között?

A viták nemcsak a nézők körében zajlanak, hanem idén a tusványosi táborban is téma lett a történelmi hitelesség.

Bán Mór, a sorozat alapjául szolgáló regények szerzője szerint a hősök iránti vágy nemcsak jogos, hanem elengedhetetlen is: "Példaképek akkor jönnek leginkább az ember életébe, amikor nehéz helyzetbe kerül." Ugyanakkor hozzátette: a "legenda" szó mára devalválódott, és vissza kellene adni a méltóságát.

Sal Endre író rávilágított: "Egy olyan generáció nő fel, amelynek elvágták a gyökereit. Nem ismerik a történeteket, a hősöket." Fazakas Szabolcs, a Székelyföldi Legendárium alkotója szerint "ha idegen hősöket látnak a médiában, arra fognak felnézni. Nekünk az a dolgunk, hogy a saját hőseinket mutassuk meg nekik."

Történelem vagy fantasy? Vagy mindkettő?

A kritikák ellenére sokan védik a sorozatot azzal, hogy "ez csak egy film", és éppen a látványossága és hősei miatt hat a fiatalokra. A legbölcsebb álláspont talán az, amit az egyik szakértő megfogalmazott: "Úgy kell nézni, mint egy látványos fantasy-filmet." Csak ne nevezzük történelemnek.

Aki pedig még esetleg nem látta, a Hunyadi sorozat előzetese itt megtekinthető: 

Forrás: hellomagyar.hu