promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Előkerült egy kép az idős Petőfi Sándorról, kiráz a hideg is, mégsem halt meg 1849-ben, elképesztő, amit mutattak?

Előkerült egy kép az idős Petőfi Sándorról, kiráz a hideg is, mégsem halt meg 1849-ben, elképesztő, amit mutattak?

Borítókép:  Profimedia
Zene, Film & Kultúra
Kategória fejléc

Egy orosz író szerint megdönthetetlen bizonyítékok vannak arra, hogy Petőfi túlélte a segesvári csatát. ​

Petőfi Sándor legendája

Itthon Petőfi Sándor neve talán a legjobban reprezentálja a magyar költészetet - verseit mindenki ismeri, a "Talpra magyar, hí a haza..." talán mindekinek a legelső vers, amit kötelező megtanulni az iskolában. Az alakja annyira fontos a mai kultúrpolitikának is, hogy pár éve nagyszabású mozifilmet forgatta róla "Most vagy soha" címmel.

Petőfi legendájához felépüléséhez a tehetsége mellett legalább annyira hozzájárult az élete is. Egy igen turbulens időszakban, a nemzeti romantika időszakában élt, a forradalom költőjeként lett ismert - és mindössze 25 évesen "eltűnt a radarról".

Segesvár vagy Szibéria?

A hivatalos verzió szerint Petőfi Sándor a forradalmi hevülettől fűtve elment katonának, majd részt vett a segesvári csatában, ám azt sajnos nem élte túl - kétségkvül nemesen hangzik, probléma viszont, hogy a költő maradványai nem kerültek elő a térségből.

Ebből kifolyólag természetesen lábra kaptak különböző elméletek, hogy vajon mi történhetett Petőfivel - a legnépszerább elmélelt szerint az oroszok elfogták őt a segesvári csatában és Szibériába, Barguzinba harcolták, ahol még 7 évet élt.

Új fénykép Petőfiről?

Ezt az elméletet támogatja Dalmay Árpád író is, aki oroszországi forrásokból dolgozott. Az elmélet, hogy Petőfit Barguzinba hurcolták, Ororszországban is jelen van, egy orosz író, Alekszej Tyivanyenko könyvet is szentelt a témának, amit Dalmay Árpád fordított le magyar nyelvre.

A könyv szerint Petőfi nem csak, hogy Szibériában élt, ott még igen magas fokú orosz nyelvtudásra is szert tett és orosz nyelvű verseket írt (legalábbis biztos, hogy kint kellett megtanulnia, mert az itthoni források alapján Petőfi soha nem tanult oroszul).

Sőt, állítólag még egy kép is akad Szibériában élő Petőfiről, amiről egy nyíregyházi szobrászművész készített nyomatot, Dalmay Árpád fordításának bemutaján meg is lehetett tekinteni azt.

Összefoglaló a svájci könyvbemutatóról, a kép 5:09-től: