
Az Egri csillagok mesébe illő titkára derült fény - Gárdonyi mesterművének szerelmesei garantáltan imádni fogják
Olvass tovább...
Nem mindennapi példány kelt el az Egri Csillagok Antikvár aukcióján: a végösszeg és a könyv története még a tapasztalt gyűjtőket is meglepte.
Vannak könyvek, amiket generációk óta forgatnak, de csak kevés akad, ami ennyi idő után is képes ekkora izgalmat kelteni. Az Egri csillagok kétségtelenül ilyen – de most nem a történetről, hanem egy olyan példányáról van szó, amelynek már a puszta létezése is kuriózum.
Nemrégiben egy aukción egy különösen ritka kiadás tűnt fel, amely azonnal megmozgatta a gyűjtők fantáziáját. Az eseményt nem más szervezte, mint az Egri Csillagok Antikvárium – a név ezúttal nemcsak hangzatos, de igencsak találó is. A verseny pedig nem volt kíméletes: a tét folyamatosan emelkedett, és a végeredmény még a szervezőket is meglepte.
Az aukció lebonyolítása az Antikvarium.hu felületén zajlott, ahol egyre többen figyeltek fel a kötetre. A leírás alapján világos volt, hogy nem akármilyen darabról van szó. A könyv ugyanis az Egri csillagok első díszkiadása, amelyet maga Gárdonyi Géza dedikált – nem is akárhogyan.
Olvass tovább...
A történet szerint a példányt egyenesen a szerzőtől vásárolta meg annak idején az első tulajdonos, még Egerben. Ez nemcsak legendaszagú, hanem dokumentumokkal igazolt tény. A dedikáció pedig nem egy sablonos aláírás, hanem valódi, személyes bejegyzés. Ez az, ami végül egészen elképesztő magasságba lökte az árat.
Az 1909-ben a Budapesti Hírlap nyomdájában nyomtatott kötetpár mindegyik tagjának belső borítóján ugyanis ez áll:
Bárány Géza könyvtárába. Gárdonyi Géza
Bárány Géza mérnök, sportvezető Bárány István olimpiai ezüst- és bronzérmes, Európa- bajnok úszó édesapja volt. Bárány Géza 1902-ben került Egerbe, az év végén pedig már ő volt az egyik, akit a városi színház tervének elkészítésével megbíztak. A színházat 1904. augusztus 20-án nyitották meg. Az ünnepély díszvendége Gárdonyi Géza volt, aki külön erre az alkalomra írta a Dobó István szelleme című előjátékot.
A kalapács végül 2,4 millió forintnál csapott le. Ez az összeg nemcsak rekordnak számít az Egri csillagok történetében, de a magyar antik könyvpiacon is figyelemre méltó. A vevő kilétét nem hozták nyilvánosságra, de annyi biztos: nem egy szimpla könyvvásárlás történt, hanem egy értékmentő, presztízsjellegű gyűjtői befektetés.
Barany Géza, az antikvárium vezetője szerint ez a példány a műtárgyak szintjén értelmezhető – és ebben nem is nagyon lehet vitatkozni vele.
Így zajlott az Egri csillagok filmforgatása 1968-ban, ritka felvétel:
Olvass tovább...