
Magyar Péter övön aluli ütést vitt be a kormánynak, rendkívüli a fotó
Olvass tovább...
Vannak pillanatok, amikor egy dal túlmutat önmagán. És vannak emberek, akik csendben formálják a történelem hangját – anélkül, hogy a reflektorfényt keresnék. Ez most egy ilyen történet.
Vannak dalok, amik végigkísérik egy nemzet történelmét. És vannak emberek, akiknek a háttérben maradva köszönhetjük, hogy ezek a dalok messzebbre jutottak, mint valaha gondoltuk volna. Ilyen ember Leslie Mandoki is.
Ha azt mondjuk: Tavaszi szél vizet áraszt, a legtöbb magyar embernek valószínűleg gyerekkori énekórák, népdalversenyek vagy az ikonikus 1986-os Queen-koncert ugrik be elsőként. Azt viszont kevesebben tudják, hogy ez utóbbi történet hátterében egy magyar zenész-producer áll, aki nemcsak tanácsokat adott a világ legnagyobb előadóinak – hanem konkrétan ő tanította meg a dalt Freddie Mercury-nak.
Igen, ő az a Mandoki.
Leslie Mandoki neve talán nem csengett minden háztartásban ismerősen egészen mostanáig, de a zenészek világában ő maga egy intézmény. Az a típus, akinek nincs szüksége csillogó reflektorokra – már rég ott ül a keverőpult mögött a legnagyobb stadionok színfalai mögött. Al di Meola, Lionel Richie, Phil Collins, Jennifer Rush, Freddie Mercury… lehetne sorolni. De Mandoki nem csak stúdióban brillírozott.
Ami igazán különlegessé teszi őt, az az, ahogyan összeköt nemzedékeket, stílusokat, sőt: kontinenseket. Miközben Németországban stúdiót alapított, produceri munkája révén zenei tanácsadóként dolgozott Merkel kancellár kampányán, filmek zenéjén, autógyárak image-videóin. És mindeközben: magyar maradt.
Olvass tovább...
1986. Budapest, Népstadion. A Queen történelmi koncertje. Egy világklasszis előadó, aki tiszteletből, szeretetből és kíváncsiságból magyarul szeretne énekelni – és egy magyar, aki megtanítja neki a dalt. Ez a pillanat, amikor egy nemzeti identitás átlép a határokon, és egy világsztár hangján szólal meg újra. Mandoki közvetítette azt, amit talán sokan nem is tudnak szavakba önteni: mit jelent magyarnak lenni.
És most, évtizedekkel később, amikor a Tisza Párt választási kampányában újra felcsendül ez a dal, a történet egészen új értelmet nyer. Az a népdal, amit Freddie Mercury is énekelt, most politikai szimbólummá vált – nem kis részben annak köszönhetően, hogy valaki egyszer vette a fáradságot, és megtanította ezt a világsztárnak.
Hogy mit jelent ma a Tavaszi szél, arról lehet vitatkozni. Egyeseknek népdal, másoknak himnusz, sokaknak nosztalgia, és most már politikai szimbólum is.
De az biztos: a dallam tovább él. És köszönhetően egy zenésznek, aki egyszer csak leült egy világsztárral, és azt mondta: "Na, figyelj, így mondjuk azt, hogy tavaszi szél..." – ez a dallam a világ színpadain is helyet kapott.
Nem akárki tanította meg. És nem akárkinek.
Az alábbi videóban az ikonikus koncert felvétele látható, ahol Freddie Mercury elénekelte a híres magyar dalt:
Olvass tovább...