promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Van egy magyar szó, amit szinte mindenki rosszul ír, ez az oka

Van egy magyar szó, amit szinte mindenki rosszul ír, ez az oka

Borítókép:  Profimedia
Zene, Film & Kultúra
Kategória fejléc

Ezt a magyar szót szinte mindenki rosszul írja, még az is, aki ebben dolgozik.

A helyesírás nehézségei

A magyar nyelvtannak vannak olyan részei, amivel sokaknak meggyűlik a baja. Az egyik ilyen a helyesírás. A magyar nyelvben rengeteg olyan szó van, amiről sokan nem tudják, hogy hogyan is kell helyesen írni, bizonytalanok benne; elég csak a klasszikus J vagy LY kérdésre gondolni.

Aztán ott vannak azok a példák is, amikor valamit hosszú vagy rövid i-vel kell írni. Sokan ugyanis ugyanúgy írják le a szavakat, mint ahogy ejtik őket:

mindig helyett mindíg, naiv helyett naív, birkózik helyett bírkózik, vagy biztat helyett bíztat.

Pont ebbe a problémakörbe tartozik, hogy van egy magyar szó, amit szinte mindenki rosszul ír le – még azok közül is, akik konkrétan ebben dolgoznak.

A legnehezebb magyar szó?

Ezt a bizonyos szót is pont amiatt írjuk sokszor helytelenül, mert másként ejtjük. Ráadásul sokan még abban a tévhitben is élnek, hogy ez egy összetett szó, hogy két rövid szócskából tevődik össze, de nem gondolnak bele, hogy a kettőnek igazából semmi köze nincs egymáshoz.

Ha azt mondjuk, hogy szervíz, akkor az most rövid I vagy hosszú Í?

Erre gyakran még azok sem tudják a helyes választ, akik szervizt üzemeltetnek, ugyanis ha beírjuk a Google-be, hogy szerviz vagy szervíz, akkor mindkettőre ad ki számos lehetőséget. Viszont a helyesírás szerint ez a helyes alak:

szerviz.

Erre az Eduline is felhívta a figyelmet, ugyanakkor azt is elárulták, hogy vannak más gyakori hibák, amit a helyesírásban szinte mindenki elkövet. Például az ómega szót is hajlamosak vagyunk rosszul írni, mert sokan az Omega együttes miatt rögtön rövid o-val használják. Itt is érvényesül az a példa, hogy máshogy írjuk, mint ahogy ejtjük, hiszen ha kimondjuk ezt a szót, akkor sosem hosszú Ó-val használjuk, hanem röviddel, így aztán azt gondolhatja bárki, hogy leírni is röviddel kell.

Emellett van egy kakukktojás, amiről mindig azt hittük, hogy helyesen írjuk, pedig mégsem. Még a szakemberek is sokat vitáztak arról, hogy ennek a szónak melyik a helyes alakja, míg aztán az akadémiai helyesírási szabályzat 12. változata tisztázta a dolgot:

olyan, hogy nyitva tartás nem létezik, a helyes alak a nyitvatartás – még ha pirossal is húzza alá a szövegszerkesztő.

Még több gyakori helyesírási hiba: