promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Óriási áttörés, új bolygót fedezhettek fel a Naprendszerben, szimulációk megerősítik a kilencedik bolygó létezését

Óriási áttörés, új bolygót fedezhettek fel a Naprendszerben, szimulációk megerősítik a kilencedik bolygó létezését

Borítókép:  Profimedia
Űrkutatás
Kategória fejléc

Régóta feltételezik, most bizonyítékot találhattak a létezésére.

A Naprendszer bolygói

A csillagászok már egy jó ideje nyolc bolygót ismernek el a Naprendszer részeként - hiába tanultunk kilenc bolygóról gyerekkorunkban, a Plutó azóta már nem számít bolygónak. A lelkesedés viszont töretlen azt iránt, hogy újra kilenc bolygó legyen a Naprendszerben és egy új kutatás szerint erre minden esély meg is van.

Egy kutatócsoport szerint a Neptunusz pályáján túl található távoli objektumok mozgása arra utalhat, hogy egy hatalmas, eddig ismeretlen bolygó - az egyelőre nem túl kreatív nevű „Kilencedik Bolygó” - formálja gravitációs erejével a Naprendszer külső régióját.

[[cikk1]]

A felfedezés

Már 2015-ben két Caltech-kutató (a Caltech egy kaliforniai kutatóegyetem) megfigyelte, hogy hat távoli objektum pályája különös hasonlóságokat mutat. Szerintük ez arra utalt, hogy valami nagy gravitációs erővel "tereli" ezeket az objektumokat. Az új kutatás most megerősítette, hogy az instabil mozgású, hosszú periódusú objektumok pályája valószínűleg egy hatalmas, a Neptunuszon túl elhelyezkedő bolygó jelenlétével magyarázható.

A kutatók több ezer szimulációt futtattak, hogy megértsék, vajon mi befolyásolhatja ezeknek az objektumoknak a mozgását. A szimulációk eredményei azt mutatták, hogy a Kilencedik Bolygó jelenlétét feltételező modellek sokkal pontosabban magyarázzák az adatokban tapasztalt stabilitást, mint azok, amelyek figyelmen kívül hagyják ezt az égitestet.

[[cikk2]]

Más magyarázatok

Azt viszont még nem lehet teljes bizonyossággal kijelenteni, hogy biztosan egy eddig ismeretlen bolygó létezése a jelenség egyetlen magyarázta. Egy másik elmélet szerint a Naprendszer külső régiójának furcsa szerkezete egy másik csillaggal való közeli találkozás következménye lehet. A kutatók szerint egy, a Napnál kisebb csillag – körülbelül 0,8 naptömegű – 16,5 milliárd kilométerre haladhatott el a Naptól néhány milliárd évvel ezelőtt és ennek gravitációs ereje változtathatta meg az objektumok pályáját.

Bár mindkét elmélet izgalmas, a jelenlegi bizonyítékok nem elégségesek a Kilencedik Bolygó pontos helyének meghatározásához. A kutatók azonban bíznak abban, hogy a hamarosan üzembe álló új építésű Vera Rubin Obszervatórium új adatokkal segíti majd az elmélet tesztelését.

Ebben a videóban összeszedtek minden információt, amit tudni lehet a kilencedik bolygóról:

forrás: iFLScience