promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
 Szédületes felfedezés, élet nyomára bukkantak a Földtől több száz millió kilométerre, még keresik a válaszokat a tudósok

Szédületes felfedezés, élet nyomára bukkantak a Földtől több száz millió kilométerre, még keresik a válaszokat a tudósok

Borítókép:  Profimedia
Űrkutatás
Kategória fejléc
Promotions

Egy szonda tért vissza a döbbenetes mintákkal, de vajon tényleg a földönkívüli életet fedezték fel?

Az emberiség évezredek óta lázasan kutatja a kérdést: van-e a bolygónkon kívül értelmes élet, és ha igen, akkor lesz-e valaha lehetőségünk felvenni velük a kapcsolatot? Az űrkorszak beköszöntével minden eddiginél komolyabb módszerek állnak rendelkezésre ahhoz, hogy ezt kiderítsék, ám eddig még nem jártak sikerrel az űrkutatók. Most azonban egy nagyon különleges mintát vizsgálhattak, ám értelemszerűen nem merik elkiabálni a végeredményt.

Történt ugyanis, hogy a 2020-ban a Földre visszatérő Hajabusza-2 űrszonda a nagyjából 350 millió kilométerre lévő Ryugu aszteroidáról hozott magával néhány mintát, az egyik kőzet felszínén pedig mikroorganizmusokat találtak.

Tényleg élet nyomaira bukkantak?

Persze a kutatók óvatosan fogalmaznak és valószínűbbnek tartják, hogy valahogyan szennyeződhetett a minta, és már a bolygónkon kerültek rá az organizmusok, ez még így is meglehetősen érdekes felfedezésnek számít.

A mindössze néhány grammos kőzetet ugyanis vákuumkamrában tartották, nitrogénnel töltött tartályokba helyzeték, majd különböző laborokba szállították, azonban még ez sem volt elég ahhoz, hogy kiküszöböljék a minták szennyeződését, az Egyesült Királyságba szállított kőzeten ugyanis fonalas mikrobákat találtak.

A kutatók szerint ez is bizonyítja a mikroorganizmusok elképesztő alkalmazkodóképességét, és természetesen azt sem lehet teljességgel elvetni, hogy a Ryugu felszínén is megtalálhatók ezek a mikroszkopikus életformák. Ahhoz azonban, hogy ez minden kétséget kizáróan kiderülhessen, vissza kell térni a felszínére, ami mostanában szinte biztosan nem fog megtörténni, hiszen a Hajabusza-2 2014-ben indult több száz millió kilométeres útjára és csupán évekkel később ért célba.

Máshol persze lehet próbálkozni, és nem is véletlenül indítanak ilyen és ehhez hasonló küldetéseket, hiszen az űrkutatók teóriái között előkelő helyen szerepel az is, miszerint a földi élet alapköveit egy aszteroida juttathatta a bolygónkra.

Így landolt a Ryugu felszínén a szonda - már önmagában ez is hatalmas teljesítménynek számított: