promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Történelmet írt a Paramount pszichológiai thrillere - 9.2-t IMDb-n és 90%-ot érdemelt a Rotten Tomatoes-on

Történelmet írt a Paramount pszichológiai thrillere - 9.2-t IMDb-n és 90%-ot érdemelt a Rotten Tomatoes-on

Borítókép:  Hivatalos plakát
TV műsorok
Kategória fejléc

Nem minden nap kap egy thriller 9.2-t IMDb-n és 90%-ot a Rotten Tomatoes-on. De a floridai igazságszolgáltató nem is egy átlagos visszatérő.

Egy golyóval kezdődik… és mélyebbre ránt, mint valaha

Dexter Morgan újra életben van – szó szerint. Miután saját fia, Harrison mellkason lövi, Dexter kómába esik, és hetek múltán tér magához, de a világ, amelyben felébred, már nem ugyanaz mint amit előtte ismert. Harrison eltűnt, a múlt kísért, és Dexter kénytelen szembenézni mindazzal, amit az évek során hátrahagyott – vagy inkább eltemetett. Az egykori vérnyom elemző New York felé veszi az irányt, hogy helyrehozza azt, amit még lehet.

Azonban a múlt nem engedte el. Angel Batista, a Miami Metro kapitánya is felbukkan, és kérdéseivel hamar világossá válik: Dexter nem úszhatja meg. Ahogy apa és fia egyre mélyebbre merülnek saját belső pszichés vivódásaikban, egy olyan morális útvesztőbe sodródnak, ahol a bosszú, a szeretet és a bűntudat határai végleg összemosódnak – és ahol minden döntés visszavonhatatlan következményekkel jár.

Visszatérni nem mindig választás kérdése

A sorozat egyértelműen tiszteleg a korábbi évadok öröksége előtt: újra láthatjuk Angel Batistát, feltűnik Dexter elhunyt apjának, Harry Morgannak a víziója, és természetesen középpontba kerül Harrison is, akinek jelenléte újraindítja a főhős legmélyebb belső konfliktusait.

A már jól ismert pszichológia thriller műfaj elemeit ezúttal még sűrűbben szövi át a pszichológiai önvizsgálat, hiszen Dexter ezúttal nemcsak mások sötét oldalával, hanem saját bűntudatával, hibáival és gyengeségeivel is kénytelen leszámolni.

Kritikusi értékelések: a számok magukért beszélne

Az IMDb 9,2-es pontszáma ritka kivételnek számít, különösen egy olyan történet esetében, amely több évaddal és egy lezártnak hitt fináléval a háta mögött tér vissza.

A Rotten Tomatoes értékelése 90%-ra rúg, amiből egyértelmű következtetést lehet levonni: a kritikusok is értékelik a karakterépítést, az erős dramaturgiát és a meglepően friss megközelítést. A Metacritic pontszáma 63, ami ugyan visszafogottabb, de sok néző szerint alulértékeli azt az atmoszférát és morális komplexitást, amit a Dexter-pszichológia tematikája kínál.

Nézők mondták – három vélemény, három nézőpont

Egy rajongó szerint a sorozat minden szinten kiszolgálja a közönséget:

„Ez a sorozat elképesztő. Rengeteget megmutat Dexterből, ugyanakkor új karaktereknek is értelmes háttértörténetet ad, amit imádok. Visszaköszönnek Dexter régi szokásai is – például az étvágy, amit már a New Bloodban is láthattunk. A történet nem kusza, teljesen követhető, ráadásul rögtön az elejétől elindul, nincs üresjárat. Sok régi szereplő is visszatér, ami egyszerre nosztalgikus és örömteli – tényleg azt kapjuk, amit a rajongók évek óta vártak.”

Egy másik néző szerint ez a visszatérés mindent visz:

„Tudtam, hogy ez lesz a valaha volt legjobb visszatérés… és így is lett. Libabőr. Ez a gyerekkorom sorozata, az első, amit valaha néztem – a véremben van. Annyira jó, hogy szinte lehetetlen szavakba önteni. Úgy érzem, újra élek. Mintha újra találkoznék a legjobb barátommal, akit rég nem láttam.”

Valaki szerint messze lekörözi a New Bloodot:

„Reméltem, hogy ez az új változat jobb lesz, mint a New Blood – és egyelőre nem is csalódtam. Olyan érzés, mintha egy régi jó ismerőssel találkoznék újra. Az a legjobb, hogy az eredeti formátumot fejlesztették tovább, nem csak újramelegítették a régit.”

Hogyan viszonyul a korábbi Dexter-sorozatokhoz?

A Dexter: Eredendő bűn, az alapsorozat és a “New Blood - Új vér” mind a karaktert formálták, de mind más tónussal. Az eredeti évadok a kettős élet abszurditására és a rejtett vágyak feszültségére építettek. A New Blood lezárásként próbált funkcionálni, de sok nézőt kétségek közt hagyott.

Ezzel szemben a legújabb történet, a Dexter – Feltámadás újabb megközelítésből enged közelebb a címszereplő belső világához: mélyebb önreflexiót, komolyabb pszichológiai árnyalást és lélektani mélységet kínál, ahol a belső vívódások legalább annyira hangsúlyosak, mint a külső konfliktusok. A New York-i helyszín ugyan díszletnek is tekinthető, de a háttér komorsága külön dramaturgiai réteggel színesíti a történet már eleve nyugtalanító hangulatát: zord monumentalitása és érzelmi közönye éles kontrasztban áll Dexter belső, viharos világával, felerősíti a magány és elszigeteltség narratíváját.

A lélektani feszültség rajongóinak kötelező olvasmány… képernyőn

A Paramount produkciója ideális választás mindazoknak, akik értékelik a karakterközpontú thrillereket, a mélyebb lelki vívódásokat és a határhelyzeteket feszegető drámákat. A sorozat sajátos hangulata egyszerre sötét, feszültséggel teli és fájdalmasan őszinte. Mondanivalója nem az igazságszolgáltatásról szól, hanem a megbocsátás lehetetlenségéről, a jóvátehetetlenség súlyáról és arról, hogy néha a legsötétebb oldalon keresztül vezet az út az emberi megértéshez. Ha vonzanak azok a történetek, ahol minden döntés visszafordíthatatlan következményeket von maga után, és ahol a bűn nem öncélú cselekményként jelenik meg, hanem mélyen gyökerező emberi fájdalmak lenyomatából ered, akkor az egyik legismertebb pszichológiai thriller legújabb fejezete pontosan azt kínálja, amit keresel.

Az alábbi videóban látható a Dexter - Feltámadás első évadának előzetese:

Forrás részben:  Forbes