.jpg?crop=2094,864,21,19&width=386)
Az Amazon Prime akciófilmje olyan ütős, hogy még levegőt venni is elfelejtesz közben
Olvass tovább...
Amikor az alkoholista apa a legkisebb probléma, és a túlélés már-már családi hagyomány, ott kezdődik ez a sorozat – pofon az idillnek.
A Szégyentelenek egy olyan sorozat, amely látszólag egy alkoholista apáról és hat sodródó gyermekéről szól – de valójában egészen másik szintre emeli a „családi káosz” fogalmát.
A történet középpontjában a Gallagher-klán áll, akik Chicago egyik rejtett kerületében, azaz a város keményebbik oldalán próbálják valahogy összetákolni az életet. Frank, az örök részeg, az év legnagyobb részét a helyi kocsmában tölti (vagy a padlón), míg a legidősebb lánya, Fiona már fiatal felnőttként próbál szülővé válni – nem önszántából, hanem kényszerből. Ő az, aki egy személyben menedzseli a háztartást, békíti a testvéreit, és közben valahogy a saját szexuális életét is megpróbálja nyomon követni (és néha kontrollálni). A többiek – Lip, Ian, Debbie, Carl és Liam – pedig külön-külön és együtt is belebotlanak a felnőtté válás rögös, és gyakran törvénysértő útjába. A Szégyentelenek egy igazi fekete komédia, ahol a túlélés, amellett, hogy gyakorlat, inkább életformának mondható – és mindezt végtelen mennyiségű öniróniával tálalják.
A Gallagherék életében az egyetlen biztos pont az, hogy semmi sem biztos. Egy-egy rész alatt simán eljutunk onnan, hogy valaki eltöri a kezét egy illegális harci ketrecben, odáig, hogy egy másik családtag véletlenül beszáll egy szekta pénzügyi rendszerébe – és ez még az egyszerűbb hétköznapok közé tartozik. Fiona a munkahelyi élet és reményteli, vagy épp katasztrofális végkimenetelű randevúk közt zsonglőrködik, miközben gyerekeit próbálja életben és erkölcsileg viszonylag egyben tartani, több - kevesebb sikerrel.
A zseni Lip tehetségét gyakran saját impulzivitása árnyékolja be, Ian identitáskeresése legalább annyi könnyet, mint nevetést fakaszt, míg Debbie és Carl minden logikát felrúgva sodródik egyre vadabb élethelyzetekbe. Liam – a legkisebb, de talán a legártatlanabb – gyakran csak néz, és próbál nem eltanulni semmit. A szegyentelenek-sorozat egyszerre szolgál szatirikus látleletként és érzelmi mélységeket feltáró drámaként: egy olyan világot kínál tálcán, ahol az erkölcsi iránytű nem egyszerűen félreállt, hanem mintha sosem lett volna rá szükség – vagy ha mégis, akkor valahol rég elhagyták egy kocsmai számla mögött.
Olvass tovább...
Ha azt gondolod, hogy egy ennyire laza, improvizálósnak tűnő sorozatot biztosan forgatókönyv nélkül vesznek fel, akkor... igazad van – de nem úgy, ahogy hinnéd.
John Wells, az alkotó, kifejezetten megtiltotta, hogy a színészek forgatás alatt papírból puskázzanak. Itt senki sem olvashatja a saját sorát a kávésbögréjébe rejtett jegyzetlapról.
Minden szereplőnek kívülről kellett tudnia a szövegét, sőt, gyakran a másikét is, mert az improvizáció sem volt ritka. Az élőszereplős pörgés adta meg a sorozat hitelességét – és azt az érzést, hogy amit látunk, az nem színpadias előadás, hanem egy igazi élethelyzet, minden nyersességével együtt. A készítők már a legelején világossá tették: ez nem a lelki megtisztulásról, hanem az élet mocskos, vicces és sokszor tragikus pillanatairól szól.
A sorozat világát persze nemcsak a karakterek viszik el a hátukon, hanem azok a kis filmes tökéletlenségek is, amelyekből minden szezonra jut egy csokorra való. A Gallagherek például rendszeresen emlegetik a North Wallace Streetet – ami remekül hangzik, csakhogy ilyen utca Chicago térképén nem létezik. Sőt, a város ezen oldalán nem is használnak „North” előtagot. Ez azonban nem véletlen, inkább egy ügyes kiskapu, hogy senki se pereljen a saját utcája bemocskolásáért. Ha már züllött dolgokról beszélünk: a sorozat állandó helyszínén, az Alibi nevű kocsmában gyakran csapolnak „Shiner Bock” sört, ami egy sötét lager – csakhogy amit a csapból ténylegesen látunk folyni, az legfeljebb a sör világos paródiája. Sebaj, hisz a Gallagher-univerzumban még a sör sem az, aminek látszik – ez is csak fokozza a sorozat bolondos hitelességét.
Olvass tovább...
Az IMDb-n 8,5 pontos értékeléssel büszkélkedhet, ami hosszú távon is ritkaságszámba megy egy ilyen sok évadot megélt, szélsőséges karakterekkel dolgozó sorozat esetében. A Rotten Tomatoes kritikusai 82%-os tetszési arányt adtak neki, ami jól tükrözi, hogy a szakma is méltányolja a sorozat merészségét és következetes minőségét. A Metacritic 70 pontos átlaga pedig azt mutatja, hogy bár nem minden néző számára befogadható a nyers stílus és a kényelmetlen szituációkból származó élethelyzetek sokasága, a fekete humor világa mégis komoly hatást gyakorol a közönségre.
Egy néző szerint az amerikai változat felűlmúlja a brit verziót
„Az eredeti brit Shameless-en nőttem fel. Ez egy pörgős vígjáték-dráma, ami gondolkodás nélkül képes a komikum és a tragédia határán mozogni. Míg az angol verzió a merev osztályrendszert mutatja be nulla elvárással élő karaktereken keresztül, az amerikai változat mesterien ábrázolja egy társadalom peremén élő család diadalait és küzdelmeit – hibátlanul, érzékenyen, és minden szégyen nélkül.”
Egy további rajongó a forgatókönyvet és a karakterábrázolást emelte ki erősségként
„A kedvencem a Shameless-ben az írás. Érezni, hogy a készítők alaposan utánajártak, milyen az élet Chicago South Side-ján. A történetvezetés zseniális, a színészek elképesztően tehetségesek. A karakterfejlődés, a sokszínű és valóságos szereplők teszik ezt a sorozatot legendássá.”
Egy harmadik néző életének legjobb döntéseként említi a sorozatot
„Azt hiszem, ez volt életem egyik legjobb döntése, hogy elkezdtem ezt a sorozatot. Nem vártam tőle semmit, mégis mindent megkaptam, amit kerestem. Érdekes történet, zseniálisan megírt karakterek – sem nem jók, sem nem rosszak –, rengeteg vicces pillanat, de sok olyan is, amin könny szökik a szemedbe. Olyan szereplők, akiket talán utálsz, de mégis nélkülözhetetlenek.”
Olvass tovább...
Akik kedvelték a Szégyentelenek hangulatát, azoknak érdemes lehet belekóstolni A mackó (The Bear) című sorozatba, amely szintén Chicago utcáira viszi a nézőt, szociális érzékenységgel és feszült jelenetekkel bővelkedő alkotást kínálva. Ugyanígy ajánlott a Jobb idők (Better Things), amely egy egyedülálló anya és gyerekei életét mutatja be őszintén, humorral fűszerezve. A Bolhafészek (Fleabag) pedig szintén egy fekete humorral átszőtt, karakterközpontú dráma-vígjáték, ami a mindennapok nyers és néha fájdalmas abszurditását mutatja be.
A Szégyentelenek azoknak szól, akik szeretik az őszinte, tabukat nem ismerő történeteket.
Akik nevetni akarnak a leglehetetlenebb helyzeteken, de nem ijednek meg attól sem, ha egy jelenet szíven üti őket.
Az Amazon Prime kínálatából származó sorozat valódi érzelmeket, nyers valóságot és elgondolkodtató pillanatokkal fogja színesíteni a nyári napokat – természetesen abban az esetben, ha nem riadsz vissza a nyers őszinteségtől, a morálisan kényelmetlen helyzetektől és attól, hogy néha hangosan nevess olyasmin, amin talán nem is illene.
Ha egy olyan sorozatra vágysz, ami egyszerre szórakoztat és kibillent a komfortzónádból, akkor ez a történet neked szól. Egy rideg, néha szívszorító, de mindenképp felejthetetlen utazásban lesz részed, ha belevágsz.
Az alábbi videóban a “Szégyentelenek” - “Shameless” első évadának előzetese követhető nyomon: