.jpg?crop=2444,1008,0,69&width=386)
Visszatért az elmúlt évek egyik legnépszerűbb thrillere – a folytatás még őrültebb fordulatokat hoz
Olvass tovább...
Egy napra minden felnőtt eltűnik. A város néma, az utcák üresek. A fiatalok maradnak – és elkezdődik a káosz, ahol a túlélésnek új szabályai vannak.
Mi történne, ha egyik napról a másikra eltűnnének a felnőttek, a város kiürülne, és csak a fiatalok maradnának egyedül? A Társadalom (The Society) című 2019-es Netflix-sorozat pontosan ezzel a kérdéssel játszik el – méghozzá hátborzongató realizmussal és a fiatal szereplőkhöz képest meglepően mély társadalmi kérdésekkel.
A történet szerint West Ham tehetős amerikai kisvárosának összes felnőttje rejtélyes módon eltűnik, és a középiskolásokra hárul az új világ felépítése – vagyis saját társadalmuk megteremtése. A Társadalom olyan, mintha a thriller, a dráma és a sci-fi egy feszültséggel teli kémcsőben forrna össze – és épp ez az egyedi elegy adja a sorozat zavarba ejtő erejét.
A fiatalok egy alternatív valóságba kerülnek, ahol se kiutat nem találnak, se felnőtt segítség nem érkezik. Kénytelenek szembenézni a hatalommal, a renddel, az erkölccsel – és persze egymással, saját magukkal. A feszültség, a morális dilemmák és a társadalmi kísérlet atmoszférája a Legyek ura modern változatát idézi, de a Lost vagy a The 100 rajongói is ismerős húrokat pengethetnek e sorozat láttán.
Olvass tovább...
Nem meglepő, hogy a társadalom-netflix témakörre rákeresve számos rajongói oldal, fórum és elemzés bukkan fel – a sorozat ugyanis még évekkel később is komoly vitákat generál.
A sorozatban szereplő Sean Berdy hallássérült, és minden színésznek meg kellett tanulnia az amerikai jelnyelvet (ASL), hogy zökkenőmentesen kommunikálhassanak vele a forgatások során.
A show 2014-ben már majdnem zöld utat kapott a Showtime-nál, de végül visszakoztak, mert túl fiatalnak találták a szereplőgárdát.
Bár a Társadalom nem aratott egyöntetű kritikai sikert, a három legnagyobb értékelő platform alapján jól kirajzolódik, hogy a sorozat inkább megosztó, mint középszerű.
Az IMDB-n közel 7,0-s értékelést kapott, amit jellemzően a közönség ítélt meg – ők főként az eredeti alapsztorit, a karakterfejlődést és a valós társadalmi kérdéseket méltatták.
A Metacritic ezzel szemben vegyes kritikákat mutat: néhány elemző elismerte a sorozat friss megközelítését, mások azonban túlzottan kiszámíthatónak vagy stílusában széttartónak találták.
Olvass tovább...
A Rotten Tomatoes oldalán a nézői pontszám meglepően magas, meghaladja a 80%-ot, ami egyértelműen mutatja: a célközönséget – főként a tinédzser és fiatal felnőtt korosztályt – elérte és megszólította a sorozat üzenete.
Összességében a Társadalom egy rendkívül erőteljes produkció, amely inkább közönségkedvenc, mintsem kritikusok által ünnepelt alkotás, ám pont ettől válik hitelessé és emlékezetessé a nézők szemében.
Egy kommentelő az alábbiak szerint foglalta össze gondolatait:
„Szomorú, hogy nem lett második évad. Ez a sorozat elképesztően jó volt, és nem láttam még ehhez hasonlót. Nagyon vártam a második évadot, mielőtt a Netflix meggondolta magát, és leállította a folytatást a covid miatt. Borzalmas, hogy sosem kapunk valódi válaszokat azután a befejezés után. Covid ide vagy oda, a Netflix mindig képes elkaszálni a jó sorozatokat.”
Egy további néző a következő mondatok szerint foglalta össze élményét:
„Nagyon élvezetes.„Bár az első két rész kissé lassan indul, utána gyorsan felpörög a tempó. Viszonylag jól megírt, és időnként meglepően jó színészi alakításokat láthatunk benne. Tökéletesen megragadja azt a helyzetet, amin szerintem a legtöbb tinédzser már elgondolkodott: mi lenne, ha csak mi maradnánk. Végre egy főszereplő, aki nem teljesen tehetetlen – ez üdítő változás. Igaz, a végére már nem értettem minden döntését. A karakterek jól kidolgozottak, különösen Harry, aki ugyan negatív figura, de tragikusan karizmatikus.”
Egy másik kommentelő a sorozat alulértékeltségére hívta fel a figyelmet:
„Sokkal jobb, mint amit az értékelései mutatnak. Az emberek elfelejtették, mit jelent az, hogy ‘tinédzser’. Nemcsak egy életkor, hanem viselkedési minta is. És mit csinálnának a felnőttek, ha ilyen helyzetbe kerülnének? Senki sem tudja. Ez egy ijesztő, zavaros, frusztráló és dühítő szituáció. Nem szabadna alacsony pontszámot adni rá csak azért, mert ‘tini dráma’. A karakterek pontosan úgy viselkednek, ahogy a valódi tizenévesek viselkednének hasonló körülmények között. Még pár rész hátra van, de eddig nagyon lekötött, jó az írás, jók a színészek, nincs felesleges drámai szünet. Minden a helyén van.”
Olvass tovább...
Ha a thriller, a dráma és a sci-fi kombinációból összekevert, feszültséggel teli társadalmi kísérletek világa izgatja a fantáziád, akkor a Társadalom sorozat remekül illik a következő címek mellé:
Aki kedvelte The 100 (A visszatérők) posztapokaliptikus világát, ahol fiatalok kénytelenek saját közösségi szabályokat alkotni a túlélés érdekében, az könnyen rákap a Társadalom ritmusára is.
Dark (Sötétség) című német sorozat hasonlóan rejtélyes hangulatot áraszt, ahol az eltűnések és a párhuzamos valóságok közötti utazás ugyanolyan zavarba ejtő kérdéseket vet fel, mint West Hamben.
A The Leftovers (A hátrahagyottak) ugyan felnőttekről szól, de a hirtelen eltűnés okozta érzelmi káosz és közösségi újrarendeződés itt is meghatározó tényező.
Olvass tovább...
Végül, a Yellowjackets (Vadméhek) egy másik szívszorító, fiatalság-központú történetet mutat be, amely egy repülőgép-szerencsétlenség után túlélésre kényszerült lánycsapatot követ – az elszigeteltség és a pszichés terhek, főképp, hogy egy teljesen idegen erdőben kell túlélniük élelem nélkül, itt is domináns szerepet kaptak.
Ha szereted a társadalmi kísérleteket, az emberi természet határainak feszegetését, és nem zavar, ha a történet nem feltétlenül kínál kerek lezárást – ez a sorozat neked szól. A Társadalom különösen ajánlott azoknak, akik a tinédzser-sztorik mögött is hajlandók meglátni a nagy kérdéseket: mi tart össze egy közösséget? Meddig működik a demokrácia? És hogyan néz ki az igazi túlélés?
Az IMDB pontszáma nem adja vissza a valós értékét, de ha egy maradandó, gondolatébresztő sorozatra vágysz, amit sokáig nem felejtesz el – itt az idő bepótolni.
Az alábbi videóban látható A Társadalom előzetese: