.jpg?crop=2546,1050,2,2&width=386)
A Netflix történetének egyik legcsavarosabb krimi-thrillere garantáltan a TV elé szegez
Olvass tovább...
A Netflix történelmi thrillere kegyetlen őszinteséggel, vérrel, árulással és kíméletlen küzdelmekkel dönti le a romantikus western-mítoszokat
Ha azt hitted, hogy a vadnyugat romantikus kalandok, whiskey-szagú kocsmák és tiszta erkölcsű pisztolyhősök hazája volt, akkor A vadnyugat születése jó eséllyel azonnal szétzúzza ezt az illúziódat.
A Netflix hatrészes limitált sorozata úgy vág a közepébe a 19. századi Amerika vadregényes – és gyilkosan brutális – világának, hogy azonnal érzed: itt nincs helye idealizálásnak. Ez a sorozat nem kér bocsánatot semmiért.
A történet 1857-ben, a vad és kíméletlen Utah területen indul, ahol a mormonok, az amerikai hadsereg, az őslakos törzsek és a pionírok között szinte állandó háború dúl. Ebben a káoszban próbál meg boldogulni Sara (Betty Gilpin) és fia, Devon, akik múltjuk elől menekülve keresnek új életet – és persze, ahogy sejteni lehet, nem lesz könnyű dolguk.
Egy maroknyi dollárral a zsebükben, reménnyel a szívükben indulnak útnak Fort Bridger poros állomásáról, de a vadonban minden egyes lépésért meg kell küzdeniük. Szerencséjükre (vagy balszerencséjükre?) találkoznak Isaac Reeddel (Taylor Kitsch), aki ugyan belülről rozoga, kívülről mégis a túlélés egyik utolsó záloga ebben a könyörtelen világban.
Be kell vallani: az első pár perc után sokan felvonhatják a szemöldöküket. Hát, ez is egy újabb "nézd milyen kegyetlen volt a múlt" típusú western? Igen, részben. De A vadnyugat születése másképp csinálja.
Nem egyszerűen arról van szó, hogy itt is lövöldöznek, indiánok és mormonok gyilkolják egymást, miközben a pionírok próbálnak földet foglalni. Itt a történet fókuszában az egyének küzdelme áll: a félelem, a remény, a bűntudat, a bosszúvágy, a szabadulás iránti kétségbeesett vágy.
És nem mellesleg: a Mountain Meadows-i mészárlás történelmi borzalma is beleépül a cselekménybe, ami ad egy olyan valóságérzetet, ami sok nézőt teljesen letaglózott.
Olvass tovább...
Sokan kiemelték a sorozat nyers erőszakosságát. Nem finomkodik. A szélviharban porral fedett arcok, a hideg, könyörtelen természet, a megalázottság és a halál közelsége mindennapos.
Ahogy egy lelkes néző írta: „Már az első két epizód után éreztem, hogy itt nem a szépfiúk cowboy-tánca lesz. Ez fájdalmasan valóságos.”
Mások viszont pont ezt imádták benne. Egy másik vélemény szerint: „Végre egy western, ami nem fehérre mossa a múltat. Brutális, koszos, véres – és ettől olyan hiteles.”
Ha valami miatt különösen működik a sorozat, az a színészi játék. Taylor Kitsch Isaac szerepében elképesztően hiteles, Betty Gilpin pedig ismét bizonyítja, hogy nem csak vígjátékokban ragyog. Dane DeHaan, Shea Whigham és Jai Courtney is erőset hoz, még akkor is, ha sokszor szó szerint a sárban kell eljátszaniuk az életükért.
Minden egyes ránc, minden fáradt pillantás hiteles. Nem lehet nem átérezni a karakterek kétségbeesését és küzdelmét.
Mert A vadnyugat születése nemcsak kemény és látványos, hanem megmutatja az amerikai álom árnyékos oldalát is. Nem idealizálja az alapító atyákat, nem csinál hősöket mindenkiből. A szabadság ára óriási volt – és sokan belepusztultak az álmok hajszolásába.
És bár a kritikusok egy része (pl. a Guardian kritikusa) kissé fanyalogva jegyezte meg, hogy „láttunk már ilyet”, a nézői vélemények nagy többsége imádta a nyersességet, az atmoszférát és a színészi alakításokat.
Egy rajongó szavaival élve:
„Ha szereted az 1883-at, de még durvább, még kegyetlenebb westernre vágysz – ez lesz az év felfedezése számodra.”
A vadnyugat születése nem könnyű néznivaló. De éppen ez adja a súlyát. Olyan mintha visszacsöppennél a történelem egyik legsötétebb korszakába – csak most nem csillogó hollywoodi díszletek között, hanem vérrel, sárral, hideggel és félelemmel átitatva.
Ha egy valóban hátborzongató, mégis felejthetetlen westernre vágysz, akkor ezt a Netflix-sorozatot vétek lenne kihagyni.
Az alábbi videóban megnézheted a western stílusú thriller előzetesét:
Olvass tovább...