promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Elképesztő, mit hagytak ki a Hunyadi-sorozatból, átírta volna az egészet, a szakértő hívta rá fel a figyelmet

Elképesztő, mit hagytak ki a Hunyadi-sorozatból, átírta volna az egészet, a szakértő hívta rá fel a figyelmet

Borítókép:  Hunyadi részlet
TV műsorok
Kategória fejléc

A sorozat készítői kihagytak valamit, ami alapjaiban változtathatta volna meg, hogyan látjuk a főszereplőket – és amit egy szakértő most élesen szóvá is tett.

A Hunyadi-sorozat eddig is sok vitát kavart, de most egy újabb meglepő részlet került elő: kimaradt egy olyan rokoni szál, ami alapjaiban írta volna át a történet dinamikáját.

A Hunyadiak és Vlad Tepes: nem csak ismerősök voltak

Sokan tudják, hogy Hunyadi János ültette trónra Vlad Tepest, alias Drakulát Havasalföldön, de azt már kevesebben, hogy a kapcsolat ennél jóval szorosabb volt: Vlad Tepes felesége Szilágyi Jusztina lett, aki nem más, mint Hunyadi Mátyás unokatestvére. Más források szerint pedig Tepes első felesége maga Hunyadi János lánytestvére volt. Vagyis szó sincs távoli szövetségről – dinasztiaalapítási kísérletről beszélhetünk.

Nem a származás számított, hanem a hatalom

Ha valaki most a fejét vakarja, hogy de hát Vlad Tepes nem magyar... akkor érdemes tudni: a 15. században ez senkit sem érdekelt úgy, ahogy ma gondolnánk. Akkoriban a hatalom számított, nem a nemzetiség. Ahogy Hunyadi János havasalföldi eredete sem volt akadály, úgy Vlad Tepes rokonsága sem lett volna az.

Sőt, a kor legnagyobb családjai mind próbáltak egymással szövetséget kötni: a Hunyadiak a Brankovicsokkal, a Cilleiekkel, és bizony a havasalföldi Vlad-dinasztiával is.

Egy kihagyott történelmi bomba

Ha a sorozatban megmutatták volna, hogy a "vérengző" Vlad Tepes valójában Hunyadi Mátyás rokona, az egész narratíva más színben tűnt volna fel. Nehéz lenne úgy beállítani őt pusztán negatív szereplőnek, ha közben a legnagyobb magyar király közeli családtagja...

Ráadásul az is árnyalja a képet, hogy Hunyadiék akkoriban minden követ megmozgattak, hogy a Balkánon dinasztikus kapcsolatokat építsenek ki – hogy hatalmat és biztonságot szerezzenek a Magyar Királyságnak.

Egy másik Hunyadi-kép: nemzeti hős vagy közép-európai stratéga?

A sorozatban Hunyadi János főként magányos hősként jelenik meg, aki egyedül védi Európát. Pedig a valóságban sokkal bonyolultabb volt a helyzet: szövetségek, dinasztikus játszmák, kelet-európai hálózatok szőtték át a történelmét. A "mi magyarok egyedül védtük Európát" kép inkább nemzetépítő mítosz, mint történelmi valóság.

Hunyadi Jánosék egyszerre próbáltak megfelelni a magyar főnemesség elvárásainak és építeni egy közép-európai hatalmi bázist, amiben a szerb, román, horvát elit is fontos szerepet játszott. Nem kis teljesítmény volt.

Egy sorozat, ami kicsit leegyszerűsít

Persze érthető, hogy egy tévésorozatnak kell a dráma, a világos jó és rossz oldal. De mégis: ha a Vlad Tepes-szálat is kibontják, ha a Hunyadiak valódi nemzetközi hálózatépítését is bemutatják, sokkal árnyaltabb, még izgalmasabb történetet kapunk.

És talán jobban megértettük volna, hogy a középkorban a határok és nemzetek még nem azt jelentették, amit ma – hanem sokkal inkább dinasztiák, családi szövetségek és túlélési stratégiák kusza hálóját.

Az alábbi videóban 15 perc 30 másodperctől vitatják a szakértők a témát: