promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Az HBO sikersorozata hihetetlen részletességgel mutatja be a történelem egyik legmegrázóbb eseményét

Az HBO sikersorozata hihetetlen részletességgel mutatja be a történelem egyik legmegrázóbb eseményét

Borítókép:  Hivatalos plakát
TV műsorok
Kategória fejléc

Egyetlen villanás. Egy robbanás, amit „lehetetlennek” hittek. Az HBO sorozata kíméletlen részletességgel idézi fel a másodpercről másodpercre kibontakozó káoszt.

Április 26-án, hajnali 1:23 perckor a történelem egyik legsúlyosabb ipari katasztrófája rázta meg a Szovjetuniót – és vele együtt az egész világot. A csernobili atomerőmű 4-es reaktorában bekövetkezett robbanás a közeli Pripjaty és az akkori Ukrajna lakosságára, valamint a nemzetközi közvéleményre is maradandó hatást gyakorolt. A láthatatlan ellenség, a sugárzás csendben kezdte rombolni az emberi szervezeteket, annak fényében, hogy a felső vezetés a kezdeti tagadás eszközéhez nyúlt.

Az HBO 2019-es Csernobil című sorozata dráma és thriller elegyét tárja elénk, amely nem hagyja nyugodni a nézőt – sem szellemileg, sem lelkileg. A robbanás pillanatát és annak következményeit is szenvtelen realizmussal tárja elénk a sorozat – bemutatva azokat a hétköznapi embereket, akik önként vállalták a lehetetlent, hogy egy egész ország túlélhesse az atomerőmű 4-es számú reaktorának pusztító katasztrófáját.

A radioaktív sugárzás reménytelen pillanatai - erős, kísérteties hangulatra számíts

A minisorozat páratlan részletességgel dolgozza fel a tragédia napjait, heteit és hónapjait. A karakterek valós személyeken alapulnak: mérnökök, tűzoltók, katonák és tudósok, akiknek nevei talán ismeretlenek maradtak a világ számára – ám a sorozat méltó emléket állít hősiességüknek.

Ha azt gondolod, hogy a sorozatot csupán passzív szemlélőként fogod követni, kapaszkodj, mert a múlt megrázó valósága rád kényszeríti a felismerést: hogyan válik egy szovjet tagköztársaság területe egy világméretű tragédia színterévé.

A hibák, a félelem, a parancsuralmi rendszer bénultsága mind hozzájárultak ahhoz, hogy a csernobili események a történelem legnyomasztóbb, apokaliptikus pillanatai közé kerüljenek, amit a 2019-ben debütált minisorozat teljes egészében megrendítő hitelességgel idéz fel – a politikai hallgatástól kezdve a radioaktív porban úszó, munkálkodó hősök arcáig bezárólag.

Tudtad? – Forgatás, részletek, érdekességek

A sorozatot nem Ukrajnában, hanem Litvániában forgatták. Pripjaty városát a vilniusi Fabijoniškės lakótelep „alakította”, köszönhetően annak autentikus szovjet hangulatának.

A robbanás effektjeit és az erőmű belső jeleneteit a Visaginas városában forgatták, a már leállított Ignalina Atomerőműben készültek, amelyet gyakran emlegetnek "Csernobil testvérreaktoraként" az RBMK típusú reaktor miatt.

A nukleáris katasztrófáról szóló epikus alkotás minden listát letarol

A Csernobil széria világraszóló sikert aratott, az IMDb toplistáján az 5. helyig jutott, 10 Emmy-díjat söpört be, és összesen 87 díjat nyert, 60 további jelölés mellett. A sorozat a szakma és a közönség szerint is mestermunkának számít.

Az IMDb-n 9,4-es értékeléssel jutalmazták, a Rotten Tomatoes oldalon 95%-os tetszési arányt ért el, míg a Metacritic platformján 83-as pontszámmal zárt, ami egyértelműen a legmagasabban jegyzett sorozatok közé emeli.

Mit mondanak a nézők? – Valódi visszajelzések a világ minden tájáról

A sorozat hitelessége különösen mélyen érintette azokat, akik valamilyen módon személyesen is kötődnek a térséghez:

Egy orosz néző a részletek pontosságát dícsérte:

„Hihetetlen. Orosz vagyok, és még soha, de soha nem láttam ilyen pontosan megalkotott nyugati filmet a Szovjetunióról. Az autók, a konyhák, a ruhák – minden részlet stimmel.”

Egy belaruszi hozzászóló szerint a sorozat érzékenyen, mégis megrázóan mutatta be a tragédia rétegeit:

„Belaruszi lakos vagyok, 1983-ban születtem. A szüleim tudósok voltak, már április 27-én tudták, mi történt. A sorozat minden részlete – a hibás reaktor, a szovjet rendszer, a félresikerült kísérlet és a bénító tagadás – tökéletesen érződik a sorozatból. Néha meg kellett állítanom a részt, hogy feldolgozzam, amit láttam. Libabőr és könnyek közepette.”

Egy kijevi néző pedig az atmoszférateremtést emelte ki:

„Kijevből származom, 1983-as születésű vagyok, két és fél éves voltam a katasztrófa idején. Emlékszem az 1980-as évekre, és ez a sorozat mindent visszahozott: a telefonokat, a hajviseleteket, az ajtók üvegét, a repedezett ablakpárkányokat. Lenyűgöző munkát kreáltak a rendezők.”

Miért érdemes megnézni a Csernobil sorozatot?

A Csernobil című HBO-sorozat tükörként tartja elénk a kérdést: mire képes az ember, ha a hatalom parancsa ütközik az erkölcs belső késztetésével? És mire képes valaki a kilátástalanság ködében hadonászva, másokért, amikor már semmi sem biztos, csak a veszély?

Ha megnézed a sorozatot, egy lenyűgözően felépített drámára, nyomasztó és torokszorító, mégis felemelő pillanatokra számíthatsz– egy olyan dráma alapú thrillerre, ahol minden jelenetnek kemény súlya van.

Akár a történelem, akár a nukleáris incidensből fakadó katasztrófahelyzetek, akár az emberi sorsok érdekelnek, számíts arra, ha kellőképpen beleéled magad a sorscsapás pillanataiba, ez a sorozat nyomot hagyhat benned.

Az alábbi videóban a Csernobil minisorozat rövidebb szeletét élheted át: