promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
A Netflix egyik legnépszerűbb pszichothrillere mindenkit a képernyőhöz szegez

A Netflix egyik legnépszerűbb pszichothrillere mindenkit a képernyőhöz szegez

Borítókép:  Netflix
TV műsorok
Kategória fejléc

Shirley Jackson ikonikus regényéből készült adaptáció olyan mesterien építi fel a feszültséget, hogy egyszerre képes megijeszteni és megríkatni a nézőit. De vajon tényleg ez az egyik legjobb történet a streaming kínálatában?​

Ha van két sorozat, amely egyszerre képes a hátborzongató atmoszférát és a mély érzelmi rétegeket mesterien ötvözni, akkor azok Mike Flanagan két mesterműve: A Hill-ház szelleme és A Bly-udvarház szelleme. Mindkettő a klasszikus kísértetházas történetek legjavát hozza el a képernyőre, miközben a karakterek drámája és múltbéli traumái legalább annyira megrendítőek, mint a sötét árnyak a házak falai között.

Shirley Jackson klasszikusa új köntösben

Mike Flanagan rendező Shirley Jackson 1959-es „A Hill-ház szelleme” című kultikus regényéből készítette el 2018 egyik legnagyobb Netflix-sikerét. Bár a sorozat nem egy klasszikus adaptáció, hanem egy modern újragondolás, az alaphangulat és az ijesztő, nyomasztó atmoszféra tökéletesen tükrözi Jackson gótikus rémtörténetének lényegét.

A történet két idősíkon mozog: a Crain család múltját és jelenét váltogatva ismerhetjük meg, hogyan vált az öt testvér életének meghatározó elemévé a Hill-házban töltött gyermekkoruk. A széria egyszerre pszichológiai horror és családi dráma – a kísértetek ugyanis nemcsak a ház falai között élnek, hanem a szereplők lelkében is.

Miért működik ennyire jól?

  • A sorozatban a szellemek nem ijesztő díszletelemek, sokkal inkább a szereplők saját félelmeinek és veszteségeinek megtestesítői.

  • Flanagan zseniálisan játszik az árnyakkal és a kompozícióval – a háttérben megbúvó szellemek és az apró részletek miatt érdemes újranézni a részeket.

  • A borzongató zene, a színvilág és a kameramozgás egyaránt hozzájárul a nyomasztó hangulathoz.

Bár a sorozat önálló, nem szigorúan Jackson művének hű feldolgozása, mégis képes visszaadni az eredeti regény zsenialitását – sokan pedig a Netflix egyik legjobb horror-sorozataként tartják számon.

Kísértethistória vagy tragikus szerelmi történet?

Mike Flanagan 2020-ban ismét visszatért a szellemek világába, ezúttal Henry James „A csavar fordul egyet” című klasszikusának modern feldolgozásával. A Bly-udvarház szelleme bár hasonlóan felépített, mint a Hill-ház története, mégis teljesen másfajta élményt nyújt.

A cselekmény egy fiatal amerikai nevelőnő (Victoria Pedretti) köré épül, aki Angliában vállal munkát egy vidéki birtokon, hogy két árva gyermekre vigyázzon. Ám hamar rájön, hogy a ház és annak lakói sötét titkokat rejtegetnek, a múlt pedig nem hagyja nyugodni az élőket sem.

Mi teszi különlegessé?

  • Bár a sorozat kísértetjárta házban játszódik, nem klasszikus horror, hanem sokkal inkább egy tragikus szerelmi történet. A hangsúly a veszteségen, az emlékezésen és a múlt démonain való túllépésen van.

  • A sorozatban megjelenő kísértetek sokkal inkább a gyász és a bánat metaforái, semmint klasszikus, ijesztő alakok.

  • Ha valaki a Hill-ház szelleme után valami érzelmileg még súlyosabb történetre vágyik, akkor a Bly-udvarház tökéletes választás.

Melyik a jobb?

A két sorozat ugyan hasonló stílusban készült, de eltérő módon hat a nézőre:

  • A Hill-ház szelleme erősebb horror-elemeket használ, feszült és nyomasztó, igazi pszichológiai dráma.

  • A Bly-udvarház szelleme inkább egy kísérteties szerelmi történet, ami tragikus és szívszorító, de kevésbé ijesztő.

Bármelyiket is választod, biztos lehetsz benne, hogy Mike Flanagan képes úgy mesélni a szellemekről, hogy azok sokkal többet jelentenek puszta kísérteteknél. Egy horror, ami elgondolkodtat, megérint és nem ereszt – és éppen ezért kiérdemli, hogy a Netflix egyik legjobbja legyen.