promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Világszenzáció, az egri vár alatt találták meg, a felfedezés azonnal bejárta a világsajtót

Világszenzáció, az egri vár alatt találták meg, a felfedezés azonnal bejárta a világsajtót

Borítókép:  Profimédia/Illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions

Elképesztő lelet került elő az Egri vár alól.

A mágikus egri vár 

Gárdonyi Géza Egri csillagok című regénye tette igazán híressé a várat – ki ne élvezte volna gyerekként hallgatni Dobó István és Bornemissza Gergely kalandjait – azonban a tényleges történelmi események talán még hajmeresztőbbek voltak, mint a regényben leírt csata: most ennek a bizonyítéka került elő az egri vár alól.

Eger ostroma akkora volt, hogy még a mai napig kerülnek elő leletek 

Eger ostroma úgy került bele a magyar történelemkönyvekbe, mint egy hőstett, amit Dobó István és vitézei hajtottak végre. Maga Dobó István személye is figyelemre méltó a magyar történelemben – az egri várkapitány életében csak egy megálló volt eger ostroma, még a mohácsi csatában is részt vett a híres magyar katona 1526-ban. 

Ő még láthatta a saját szemeivel azt, amit most a régészek az egri vár alatt találtak

Dobó István a saját szemével látta azt az tárgyat, ami most került elő a budai vár alól – a régészek ugyanis egy hatalmas, 400 éves ágyút találtak. Az 1552-es ostrom alkalmával is használhatták ezeket a hatalmas rézágyúkat, amiket legfőképp a faltörő ütegek ellen terveztek – legtöbbjük az ágyúdombon volt megtalálható. 

Egy ágyúdomb alatti 400 éves ágyú

Evlia Cselebi, egy korabeli török utazó is írt az ágyúdombról:

az egész városra nézve magaslat, s még a repülő madarat sem engedi átrepülni. Húsz hosszú ágyúja van, melyeket látni kell.

– olvashatjuk az egri vár honlapján.

Egy ágyúnyi történelem

Ezeknek az ágyúknak az egyike kerülhetett most elő a földből. Az ágyú 2-3 tonna, és körülbelül 3 méteres csőhosszal rendelkezik – korához képest meglehetősen jó állapotnak örvend, azonban erősen meg van törve. Az ágyú mellett 19 darab tömör vas ágyúgolyót is találtak a régészek. 

A 400 éves ágyút – és a mellette talált tömörvas ágyúgolyókat így használhatták Dobó István idejében a magyar katonák az egri vár ostrománál: