promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Történelem & Tudomány

Rendkívüli dolog történt az utolsó magyar király koronázásakor, egyetlen pillanattól rémült meg az egész ország


Rendkívüli dolog történt az utolsó magyar király koronázásakor, egyetlen pillanattól rémült meg az egész ország
Borítókép:  Profimedia

A világháború közepén történt, szilveszterre készülve.

Az utolsó magyar király megkoronázása

1916 december 30-án, az első világháború közepén koronázták meg IV. Károlyt magyar királlyá. Alig több mint egy hónappal Ferenc József halála után a Monarchia számára sürgetővé vált az uralkodó hivatalos beiktatása, hiszen a költségvetés elfogadásához és az állam működéséhez királyi aláírás kellett.

Bár a háború visszafogottságra kényszerítette az ünnepséget, a koronázást mégis a magyar államiság egyik legnagyobb látványosságának szánták.

A szervezésben kiemelt szerepet kapott Bánffy Miklós gróf és művészeti csapata, akik középkori utalásokkal, ideiglenes tribünökkel és gondosan megtervezett díszletekkel formálták a budai Vár látképét. A közvélemény reménykedve figyelte az ifjú uralkodót, akitől sokan a háború lezárását várták.

Korona, eskü és a himnusz hangja

A koronázás napján Budapest hajnalban ébredt. A budai várba vezető út mentén tömegek gyűltek össze, miközben IV. Károly és Zita királyné nyolc fehér ló vontatta díszhintón érkezett a Mátyás-templomhoz.

A szertartás egyházi és világi részből állt: Károly esküt tett az evangéliumra, majd szent olajjal felkenték, végül Csernoch János hercegprímás és Tisza István miniszterelnök helyezte fejére a Szent Koronát.

A pillanatot a magyar himnusz zárta, Károly külön kérésére, gesztusként a magyar nemzet felé. Ezután következett az ötven aranysarkantyús vitéz felavatása, akik kivételesen nem díszruhában, hanem egyszerű katonai egyenruhában jelentek meg, emlékeztetve a fronton zajló háború valóságára.

Baljós jelek

A ceremónia a koronázási dombnál folytatódott, amelyet az ország minden részéből küldött földből emeltek. IV. Károly fehér lovon vágtatott fel a dombra, és a négy világtáj felé suhintott kardjával, jelezve az ország védelmének ígéretét.

A legenda szerint ekkor megbillent a korona a fején, amit később uralmának baljós előjelként emlegettek. Az ünnepséget szimbolikus díszebéd zárta: az ételeket nem a főurak fogyasztották el, hanem kórházakba szállították a sebesült katonáknak, ráadásul bál sem volt, mivel Károly ezt nem tartotta helyénvalónak háború idején.

Felvételek az eseményről: