
100 forintos magyar érméből gazdagodott meg egy görög férfi, te is utána csinálhatod
Olvass tovább...
Sokszor mást írnak, mint amit itthon megszoktunk.
A 20. század kontinensünkön igencsak viharosra sikeredett, az ezeréves Magyar Királyság megszűnése majd feldarabolása pedig azzal is együtt járt, hogy a környező országokkal igen terhelt volt kölcsönös viszony.
Ebből kifolyólag igen érdekes kérdés megvizsgálni, hogy vajon a külföldi, európai történelemmel foglalkozó könyvekben és honlapokon vajon milyen kép is él a magyarságról - ha nem a román oldalakon nézelődünk, akkor bizony találunk egészen hízelgő jelzőket is.
Olvass tovább...
Az egyik legnagyobb történelemmel foglalkozó angolszász oldalon a kora közékori magyarságra például "mighty magyars" néven hivatkoznak.
A "mighty" nem túl jól lefordítható szó, az angol "might" szó főnévként erőt jelent, de nem csak a fizikai síkon, ennél némileg komplexebb jelentésű, benne van a félelmetesség és a dicsőség is, a hatalom is - a szó egyébként germán eredetű, a "mighty" az "might"-ból képzett melléknév.
Olvass tovább...
Érdekes, de ezen az oldalon annyira a finnugor elmélet sem dívik, a magyarok származására egy arab történtíró, Ibn Ruszta leírását hozzák fel, ami így szól:
„A magyarok türk eredetű nép, vezérük húszezer lovast vezet a csatába. Földjük bővelkedik erdőkben és vízben, termőföldjeiket is jól művelik. Jóképűek, arányos testalkatúak, gazdagságuk pedig szembetűnő - kereskedelemmel szereztek nagy vagyont. Selyem brokátból készült ruhákat viselnek, fegyvereik ezüsttel és arannyal díszítettek, gyöngyberakással.”
A leírásokban külön kezelik a "hungarian" és a "magyar" szót: a honlapon így fogalmaznak:
"895-896-ban egy Árpád nevű vezér átkelt törzseivel a Kárpátokon és elfoglalta a Kárpát-medence központi területeit. A magyar [itt a hungarian szót használják] törzsszövetségen belül az úgynevezett „magyar” törzs játszotta a vezető szerepet. De kik voltak ezek a harcosok, és honnan jöttek?"
A hun-magyar rokonságot kvázi evidenciaként kezelik, különösebb magyarázatot nem is fűznek a leíráshoz, a magyarok származásának vizsgálatánál a "hun"-t ekvivalensnek tekintek a "magyarral".
A "hun" szóról azt írják, hogy minden bizonnyal a török ‘kun’ kifejezésből ered, amely népet vagy nemzetet jelent - küln érdekesség, hogy a bolgárokat is a rokonnépek közé sorolják.
Attila és a hunok rejtélyei:
forrás: AncientOrigins