promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Kipakolták Kádár házát, elképesztő kincset találtak

Kipakolták Kádár házát, elképesztő kincset találtak

Borítókép:  Profimedia / Illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Kádár János házának árverésén váratlan értékek kerültek elő, sokan nem hittek a szemüknek a licit napján.

Kipakolták Kádár házát, elképesztő kincset találtak

1993 tavaszán szokatlan esemény zajlott Magyarországon: Kádár János és felesége, Tamáska Mária hagyatékát árverésre bocsátották. A magyar történelem kevés olyan példát ismer, amikor egy ország egykori első emberének személyes tárgyai aukció keretében kelnek el, a politika és a társadalom érdeklődésének középpontjába helyezve az eseményt.

A Kádár János Alapítvány szervezte az árverést, miután kiderült, hogy a végrendeletben szereplő múzeum-alapítás terve nem valósul meg. Az aukció helyszíne az Iparművészeti Múzeum volt, ahol Magyarország lakosai két napon át tekinthették meg az egykori vezető mindennapjainak darabjait: díszes órákat, fegyvereket, porcelán készleteket, festményeket és kisebb hétköznapi tárgyakat is.

Az érdeklődők között feltűnt az MSZP több egykori tagja, a párt prominensei is. A politikai utódpárt számára különösen fontos volt Kádár emléke, mégis, intézményes formában egyik szervezet sem vállalta a hagyaték kezelését. Az aukció során a licitek pillanatok alatt a magasba szöktek, még a legegyszerűbb vázák és használati tárgyak is tízszeres áron keltek el a kikiáltási árhoz képest.

És hogy mik voltak a legdrágábban elkelt tárgyak?

Az abszolút rekorder egy színarany Schaffhausen karóra lett, amelyet Kádár 1975-ben kapott Brezsnyevtől. Az óra különlegességét a hátlapjára gravírozott szöveg adta, ami az ajándékozás körülményeit örökítette meg. 

Hatalmas összeget fizettek egy sakkasztalért is, amelynek kikiáltási ára nyolcszázezer forint volt, de a licitálás során jóval magasabb összegig kúszott fel. Egyes sakk-készletek ára szintén megugrott, így például Polgár László sem tudott hozzájutni a kinézett darabokhoz.

A festmények között Rippl-Rónai József, Egry József és Pablo Picasso egy-egy alkotása szerepelt a legdrágább tételek között. A Ho Si Minh arcképével díszített karóra és a Bruno Kreisky osztrák kancellártól kapott étkészlet iránt viszont meglepő módon nem akadt vevő.

Az aukció után a magyar történelem egy különös fejezete zárult le. A Kádár-korszak tárgyi emlékei magángyűjtőkhöz kerültek, és kérdés marad, vajon egy történeti kiállítás számára valaha is sikerülne-e újra összegyűjteni ezeket. A politika és a közvélemény viszonya ehhez az időszakhoz ma is ellentmondásos, ahogyan az árverés napjaiban is volt: sokak számára nosztalgikus emlék, mások szemében a diktatúra szimbóluma marad.

Az alábbi videóban az egykori Kádár Villa belső helyiségeit mutatják be: 

Forrás: Veritas