promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Itt az elképesztő terv a Balaton eltüntetésére, szégyenteljes, hogy mit akartak tenni a magyar tengerrel

Itt az elképesztő terv a Balaton eltüntetésére, szégyenteljes, hogy mit akartak tenni a magyar tengerrel

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Döbbenetes módon akarták átalakítani a tavat, szerencsére sosem valósulhatott meg.

A Balatonnal kapcsolatosan számtalan, szó szerint eszement ötlet látott napvilágot az elmúlt évszázadokban, melyeket megvalósulásuk esetén napjainkban már óriási közfelháborodás övezne, akkoriban azonban voltak olyanok, akik ezt teljesen komolyan gondolták, és meg is akarták valósítani.

Az egyik ilyen az amúgy neves térképészhez és mérnökhöz köthető, aki 1760 és 1780 között a Duna és a Dráva szabályozása kapcsán is terveket dolgozott ki, a Balatont pedig gyakorlatilag lecsapolta volna.

Hajthatatlan volt a mérnök, a tervek is elkészültek

Kriegler nem engedte el egykönnyen az ötletét, több tervet is készített a Balaton „kiszárítására”, egyik nagyobb területet harapott volna ki a tóból, mint a másik. Elképzelései szerint a felszabadult területeket termőföldként lehetett volna hasznosítani – ez az elvetemült ötlet még a Kádár-korszakban is felmerült, igaz, akkor szerencsére még kevesebben vették komolyan.

Az 1700-as években azonban majdnem megvalósították, a Balatonból pedig csak egy keskeny szakasz maradt volna fenn, ami Keszthely és Siófok között vezetett volna át, a Dráva-Duna csatornájaként.

Nem kértek az őrült ötletből

Végül a tó körül élő földbirtokosok heves tiltakozása miatt nem valósult meg az ötlet, a tervet pedig a Kapos és Sió szabályozási munkálatainak végéig először felfüggesztették, majd végleg elvetették. Kriegler elképzelései közül pedig csupán a tó vízszabályozása történt meg, de ez is jóval kevésbé drasztikus módon.

Érdemes megjegyezni, hogy a Balaton akkoriban nem úgy nézett ki, mint most, és a vízszabályozásra szükség volt, hiszen az elmocsarasodás komoly problémát jelentett. Kriegler ötlete a gabonatermelés felpörgetésére kívánt választ adni, ám azzal nem számolt, hogy az így nyert terület termőföldként lényegében használhatatlan lett volna – valójában ezzel az ellenérvvel sikerült elkerülni a Balaton lecsapolását.

A Balaton kiszáradása ma már egészen már kérdéseket vet fel, erről Honti Márk építőmérnök, hidrológus tartott előadást:

Forrás: VEOL, 24.hu