
Olasz milliárdos olyat tett Magyarországon, ami felháborító, Széchenyi emlékét gyalázta meg
Olvass tovább...
Ő volt a legendás fejedelem párja.
II. Rákóczi Ferenc neve ott van minden történelemkönyv első soraiban- a kuruc szabadságharc vezére, Erdély utolsó választott fejedelme, a Habsburg-ellenes küzdelem szimbóluma. Aki vállalta a bujdosást, az árulással való vádakat, csak hogy a magyarok szabadon élhessenek - egy szó, mint száz, itthon mindenki tudja, ki volt Rákóczi.
Azt viszont már sokkal kevesebben tudják, hogy ki volt a felesége. Ő volt Hessen-Wanfriedi Sarolta Amália - a története pedig sokkal izgalmasabb annál, mint hogy teljesen negligáljuk.
Olvass tovább...
Sarolta Amáliát eredetileg apácának szánták. Csakhogy a politika közbeszólt: a bécsi udvar remek alkalmat látott benne, hogy Rákóczit a Habsburgok oldalára édesgesse. 1694-ben összeházasították őket -egy német hercegnővel aki, finoman nevelt, mélyen katolikus, udvarhoz szokott lány volt.
Rákóczival, a fiatal, karizmatikus magyar főúrral, akit egyre jobban vonzott a függetlenség eszméje, nem volt közös világuk. Bár három közös gyerekük született, a házasság inkább volt politikai játszma, mint érzelmi kapcsolat. Rákóczi lassan szabadságharcos lett - Sarolta Amália pedig a császár híve maradt, ami tényt a magyar történelemkönyvek elegánsan elfelejtenek megemlíteni.
Olvass tovább...
Amikor Rákóczi fegyvert fogott a Habsburgok ellen, felesége nem követte. Ő Bécs közelében maradt, csendesen, méltósággal - és távol a szabadságharctól. Soha nem árulta el a császárt, de nem is fordult nyíltan férje ellen: egyensúlyozott a kötelesség, a vallás és az önálló döntések határán, majd 1741-ben halt meg, évekkel Rákóczi után.
Történelmi díszletek mögé szorult női sors az övé - de ha jobban megnézzük, ott rejlik benne minden, ami izgalmassá és emberivé teszi a múltat: szerelem nélkül kötött házasság, politikai játszmák és rengeteg belső vívódás.
A Rákóczi-szabadságharc története: