
Így nézett ki valójában Hunyadi János, elképesztően más volt a fizimiskája, mint a Hunyadi-sorozatban?
Olvass tovább...
Beatrix előtt ismerte meg, a házasságkötés után sem feledkezett meg róla.
Mátyás király életében számos nő játszott fontos szerepet, közülük pedig mindenképpen kiemelkedik Edelpeck Borbála, a boroszlói polgárlány, aki nemcsak a király szeretője volt, hanem egyetlen felnőttkort megért fiának, Corvin Jánosnak az édesanyja is.
Kapcsolatuk a 1470-es évek elején kezdődött, amikor Mátyás egy bécsi táncmulatságon ismerkedett meg a fiatal nővel. A király annyira beleszeretett Borbálába, hogy Magyarországra költöztette, majd legalább hat éven keresztül titokban tartották kapcsolatukat - a viszony hivatalosan akkor ért véget, amikor Mátyás feleségül vette Aragóniai Beatrixot, de Borbála és fiuk, János, ez után is fontos szerepet játszottak a király életében.
Olvass tovább...
1473-ban Borbála életet adott Corvin Jánosnak, akit Mátyás király saját fiaként ismert el. A gyermek nevelését eleinte édesanyja végezte Besztercebányán, egy házban, amelyet a király adományozott számukra.
Később, amikor Borbála 1476-ban férjhez ment Enzersdorfi Frigyeshez, János nevelését Szilágyi Erzsébet, Mátyás édesanyja vette át. A fiú kiváló neveltetésben részesült, apja mindent megtett annak érdekében, hogy méltó utódja legyen. A történelem viszont máshogy alakult: bár Mátyás törvényesítette fiát és számos címmel és birtokkal ruházta fel, a király halála után János nem tudta megszerezni a trónt, mivel a nemesség II. Ulászlót választotta királynak.
Olvass tovább...
Borbála életéről sajnos kevés írásos emlék maradt fenn, de egyetlen hiteles ábrázolása mégis létezik. 1509-ben a besztercebányai Szent Katalin-templom Borbála-oltárát Dürer metszetei alapján készítette el egy mester.
Az ifjú Dürer 1490-ben járt Magyarországon, amikor mestermunkáit hozta Mátyás udvarába - személyesen nem találkozott a királlyal, Corvin Jánost mégis lefestette mestermunkáival ékesítve. Lehetséges, hogy találkozott Borbálával is, akinek vonásait talán felfedezhetjük az oltárképen, ahol Szent Jeromossal együtt ábrázolták - a kép különösen jelentős, mivel Borbála később a bécsi Szent Jeromos-ház, a megtévedt és megtért lányok, asszonyok rendházában töltötte utolsó éveit, majd itt is lett örök nyugalomra helyezve.
A Borbáláról készített kép IDE kattintva megtekinthető, a dokumentum utolsó oldalán.
Corvin János élete: