promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Petőfi Sándor nem halt meg 1849-ben, erős bizonyíték került elő, nem akárki írta a levelet

Petőfi Sándor nem halt meg 1849-ben, erős bizonyíték került elő, nem akárki írta a levelet

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Megoldódhat a 170 éves rejtély egy levélnek köszönhetően?

A rejtély, ami nem hagy nyugodni

Petőfi Sándor halálának kérdése 1849 óta újra és újra felbukkan a közbeszédben, mintha a nemzeti emlékezet egyszerűen nem lenne hajlandó elfogadni a hivatalos verziót. Az erdélyi Segesvár melletti csatatéren eltűnt költőről sokáig azt hittük, hősi halált halt, de sírja sosem került elő.

A legenda, hogy túlélte, és valahol messze, talán Oroszországban raboskodott, régóta tartja magát. Most azonban újra lángra kapott ez a régi tűz: egy friss kutatás során olyan dokumentumot vizsgáltak, amely aligha hagyható figyelmen kívül - maga Jókai Mór, Petőfi barátja és kortársa, tett meglepő utalásokat.

A szegedi tudományos publikációban Owaimer Oliver arra világít rá, hogy Jókai, bár hivatalosan a halál hősi narratíváját támogatta, írásaiban és leveleiben több alkalommal is olyan kijelentéseket tett, amelyek alááshatják ezt a verziót.

Jókai kettős beszéde

A tanulmány „Jókai ellentmondásos megnyilvánulásai” című fejezetében igen izgalmas részletek bontakoznak ki. Jókai a nyilvánosság előtt mindig a nemzeti panteon részeként beszélt Petőfiről: hősként, aki életét adta a szabadságért. Mégis, privát szövegeiben, leveleiben és visszaemlékezéseiben újra meg újra felmerül a túlélés lehetősége.

Az egyik különösen figyelemre méltó levélrészletben Jókai így fogalmaz: „Én még nem hittem el, hogy Petőfi meghalt volna Segesvárnál.” Egy másik helyen kifejezetten utal rá, hogy Petőfit „fogolyként vitték el” - bár semmi konkrétumot nem ír, ez az állítás önmagában is döbbenetes. Ha valaki, akkor Jókai tudhatta volna az igazságot. Ráadásul ezek a kijelentések nem egyszeriek vagy elszórtak: egy következetesen ismétlődő motívumként térnek vissza írásaiban.

A szövegeket vizsgáló kutató szerint Jókai megnyilvánulásai két dolgot sejtetnek: vagy ő maga sem volt biztos a hivatalos narratívában, vagy szándékosan próbált utalni arra, hogy a történet nem teljes.

Miért fontos ez ma?

Több mint 170 év telt el Petőfi eltűnése óta, mégis újra és újra előkerül: úgy tűnik, mintha a történelmi igazság utáni vágy sosem csitulna. A mostani kutatás nem bizonyítja kétséget kizáróan, hogy Petőfi túlélte Segesvárt, de azt világosan jelzi: a legszűkebb baráti köréből is akadt, aki nem fogadta el a hivatalos verziót - ez az ember ráadásul nem akárki volt, hanem Jókai Mór, a kor egyik legismertebb alakja.

A teljes tanulmány ITT elérhető.

Egy igen alapos, érdekes videó, arról, miket állítanak még Petőfi Sándor halála kapcsán:

[[vid1]]