promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Mátyás királynak az egyiptomi piramisok mellől üzentek, itt bizony magyarok élnek

Mátyás királynak az egyiptomi piramisok mellől üzentek, itt bizony magyarok élnek

Borítókép:  Profimedia/illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Mátyás király külpolitikája érintette még Egyiptom földjét is, az egyik követ rendkívüli üzenetet adott át a magyar királynak.

Elképesztő történetek jutnak elő olykor a történelemből

Mátyás király uralkodása alatt fokozatosan növekedett a török veszély a magyar országhatároknál, édesapjának, Hunyadi Jánosnak óriási hősiesség árán sikerült megvédenie a magyar határokat, Mátyás pedig folytatta a "családi hagyományt". Ám óriási pénzeket emésztett fel a védekezés az országhatároknál, Mátyás épp ezért szövetségeseket keresett szerte a világon.

1453 után, a törökök bizánci győzelme után a birodalom már Közép-Európát vette célba, idő kérdése volt, hogy egy mindent eldöntő és nagy háború kezdődjön az európai hatalmak és a török között

Nyugatra tekintett, de közben keletre is elküldte követeit, hiszen mindig tisztában szeretett volna lenni a törökök határain történt változásokkal, a külpolitikai fejleményekkel.

Mátyás követei járták a világot, intenzív diplomácia folyt az uralkodása alatt. Mint arról a Ma7 is beszámolt, Perzsiába is küldött követeket Mátyás. Lázói János volt az egyik legismertebb, aki a keleti világot járta, ő többek között Egyiptomba is eljutott. A piramisok mellett pedig drámai magyar felfedezést tett a 16. században. 1483-ban indult a Szentföldre zarándokként, de közben Mátyástól diplomáciai feladatokat is kapott nagy valószínűséggel.

Magyarok Egyiptomban, a piramisok földjén: ez a magyar történelem egyik legismeretlenebb szelete

Egyiptom, tehát a piramisok földjén is járt, és a szultán katonái váratlanul meglepték Lázóit. A katonák ugyanis érdeklődtek a zarándokoknál, hogy vannak-e magyarok köztük, mivel ők is azok. Meglepetésükre Lázói jelentkezett, a katonák pedig megörvendeztek ennek, és közösen érkeztek.

A jeles magyar művelődéstörténész, Tardy Lajos így foglalja össze a további eseményeket:

"Kairóban a magyar utazót még nagyobb meglepetés éri: itt nem néhány balsors sújtotta honfitársra talál, hanem az elhurcolt magyarok valóságos tömegére. Egyetlen európai nemzet fiaiból sincsen olyan sok a mamelukok között, mint a magyarokból"

Magyarok hadifoglyokként és foglyokként kerültek általában a keleti birodalmakba, sokan pedig itt álltak szolgálatba is.

De mi a helyzet Mátyás király származásával?