
Sikítva menekült ki az egyiptomi piramisból három férfi, ott töltötték az éjszakát, elképesztő dolgot láttak
Olvass tovább...
Mátyás király külpolitikája érintette még Egyiptom földjét is, az egyik követ rendkívüli üzenetet adott át a magyar királynak.
Mátyás király uralkodása alatt fokozatosan növekedett a török veszély a magyar országhatároknál, édesapjának, Hunyadi Jánosnak óriási hősiesség árán sikerült megvédenie a magyar határokat, Mátyás pedig folytatta a "családi hagyományt". Ám óriási pénzeket emésztett fel a védekezés az országhatároknál, Mátyás épp ezért szövetségeseket keresett szerte a világon.
1453 után, a törökök bizánci győzelme után a birodalom már Közép-Európát vette célba, idő kérdése volt, hogy egy mindent eldöntő és nagy háború kezdődjön az európai hatalmak és a török között
Nyugatra tekintett, de közben keletre is elküldte követeit, hiszen mindig tisztában szeretett volna lenni a törökök határain történt változásokkal, a külpolitikai fejleményekkel.
Mátyás követei járták a világot, intenzív diplomácia folyt az uralkodása alatt. Mint arról a Ma7 is beszámolt, Perzsiába is küldött követeket Mátyás. Lázói János volt az egyik legismertebb, aki a keleti világot járta, ő többek között Egyiptomba is eljutott. A piramisok mellett pedig drámai magyar felfedezést tett a 16. században. 1483-ban indult a Szentföldre zarándokként, de közben Mátyástól diplomáciai feladatokat is kapott nagy valószínűséggel.
Olvass tovább...
Egyiptom, tehát a piramisok földjén is járt, és a szultán katonái váratlanul meglepték Lázóit. A katonák ugyanis érdeklődtek a zarándokoknál, hogy vannak-e magyarok köztük, mivel ők is azok. Meglepetésükre Lázói jelentkezett, a katonák pedig megörvendeztek ennek, és közösen érkeztek.
A jeles magyar művelődéstörténész, Tardy Lajos így foglalja össze a további eseményeket:
"Kairóban a magyar utazót még nagyobb meglepetés éri: itt nem néhány balsors sújtotta honfitársra talál, hanem az elhurcolt magyarok valóságos tömegére. Egyetlen európai nemzet fiaiból sincsen olyan sok a mamelukok között, mint a magyarokból"
Magyarok hadifoglyokként és foglyokként kerültek általában a keleti birodalmakba, sokan pedig itt álltak szolgálatba is.
Olvass tovább...