promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
A dinoszauruszokkal harcoltak az ember legkorábbi ősei, elképesztő hogy néztünk ki 145 millió évvel ezelőtt

A dinoszauruszokkal harcoltak az ember legkorábbi ősei, elképesztő hogy néztünk ki 145 millió évvel ezelőtt

Borítókép:  Freepik / Illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Nemcsak hogy túlélték a dinoszauruszokat, de valami egészen váratlan módon néztek ki – és ha igaz, amit most találtak, az mindent átírhat az emberiség eredetéről.

Képzeld el: egy apró, szőrös, patkányszerű élőlény kúszik a bokrok alatt, miközben az égen egy hatalmas pteroszaurusz köröz. A talaj remeg, ahogy egy óriási dinoszaurusz csörtet el a közelben. És ebben a világban – a dinoszauruszok árnyékában – már ott volt az emberi faj egyik őse.

Nem, ez nem egy sci-fi forgatókönyv – ez a valóság. Legalábbis az újonnan felfedezett, 145 millió éves fosszíliák alapján.

Egy felfedezés, ami új fejezetet nyitott

A University of Portsmouth kutatói egy igazi tudományos szenzációt jelentettek be: két apró fogat találtak a brit Jurassic Coast sziklái között, amelyek a valaha talált legrégebbi, emberszármazékhoz köthető emlősökhöz tartoztak. Ezek az apró lények nemcsak az emberiség legkorábbi rokonai voltak, de egyben a ma élő emlősök, például a bálnák és cickányok távoli ősei is.

És ami a legmegdöbbentőbb: ezek a kis teremtmények a dinoszauruszokkal éltek egy időben.

Kicsik voltak, de túléltek

A felfedezést Grant Smith, egy egyetemi hallgató tette, miközben ősi kőzetmintákat vizsgált. A fogak formája alapján a kutatók megállapították, hogy az állatok meglepően fejlett rágószervekkel rendelkeztek, amik képesek voltak vágni, zúzni és szúrni is. Ez arra utal, hogy változatos táplálékon éltek – egyikük rovarokat, másikuk talán növényeket is fogyasztott.

De a túlélésük még ennél is figyelemreméltóbb. A kutatók szerint a fogak kopottsága arra utal, hogy az állatok viszonylag hosszú életet éltek, ami elképesztő teljesítmény egy olyan világban, ahol bármelyik pillanatban rájuk léphetett egy hatalmas ragadozó.

Harc a túlélésért a dinoszauruszok korában

Tudományosan igazolt, hogy ezek az állatok az emberekhez vezető fejlődési vonalon helyezkednek el. Bár nem voltak "emberek", sem intelligensek a mai értelemben, ők képviselik az első lépéseket azon az úton, amely több mint 100 millió év múlva a Homo sapienshez vezetett.

A tudósok szerint éjszakai életmódot folytathattak, hogy elkerüljék a nappali ragadozókat. Búvóhelyeket ástak, gyorsan mozogtak, és az éjszaka leple alatt vadásztak – miközben a Földön még a dinoszauruszok uralkodtak.

Új fajok, új nevek

Az egyik újonnan azonosított faj a Durlstotherium newmani nevet kapta – egy közeli angol pub tulajdonosáról, akinek vendéglője mellett találták meg a leletet. A tudomány gyakran nem feledkezik meg a felfedezések földi hőseiről sem.

És hogy néztünk ki akkor?

Az ember ősei ebben az időszakban alig 10 centiméter hosszúak lehettek, sűrű bundával, hegyes orral, és aránytalanul nagy fogakkal. Külsőre inkább emlékeztettek egy patkányra, mint bármire, amit embernek hívnánk – de mégis: ezek a kis lények voltak az első igazi lépések az emberré válás felé.

Egy újabb bizonyíték: az élet mindig alkalmazkodik

Ez a felfedezés segít jobban megérteni a múltunkat, de arra is emlékeztet, hogy az élet mindig utat talál – még akkor is, ha éppen egy óriási fogakkal üvöltő dinoszaurusz uralja a vidéket.

Ezek a kis emlősök nem tűntek el – túléltek, fejlődtek, és végül eljutottak oda, hogy mi ma itt vagyunk, és róluk írunk.

Az alábbi videóban további részletek derülnek ki a különös élőlényről: