promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Kiderült Kleopátra 2000 éves buja titka, így nyűgözte le Julius Caesart Egyiptom utolsó uralkodója

Kiderült Kleopátra 2000 éves buja titka, így nyűgözte le Julius Caesart Egyiptom utolsó uralkodója

Borítókép:  Profimedia/illusztráció/LMKMEDIA
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Egyiptom utolsó uralkodónőjéről számtalan misztikus történet maradt fent.

A piramisok földjének legismertebb uralkodója: Kleopátra

Ő volt a leghíresebb Kleopátra, akit manapság az egész világ ismer. Misztikus szerelmek, Róma csábítása és megannyi elképzelhetetlen történet, amely ahhoz vezetett, hogy VII. Kleopátra manapság Tutanhamon fáraó mellett a leghíresebb egyiptomi uralkodó, akinek az életéről számtalan filmfeldolgozás is készült. A leghíresebb alkotásban egyenesen a díva, Elizabeth Taylor játssza a piramisok árnyékában uralkodó, eredetileg görög származású uralkodónőt.

Rejtélyes halála is hozzáárult a legendákhoz, no meg az is, hogy két nagyon híres rómait, Julius Caeasert és Marcos Antoniust is elcsábította, és a római propaganda épp ezért próbálta őt besározni a halála utáni évszázadokban. A róla alkotott kép tehát tele van legendákkal és olyan történetekkel, amelyeket halála után kreáltak.

Számtalan dologról emlékeznek meg a római történetírók, Kleopátrát próbálták démonizálni politikai okokból a birodalomban, pedig igazi zseni volt, korának legműveltebb uralkodója lehetett, aki több nyelven beszélt, és bizony nagyon is értett a politikához, igazi stratéga volt, miközben Egyiptom függetlenségét próbálta óvni az egyre jobban terebélyesedő Római Birodalomtól.

Plutarkhosz ír Julius Caesar kapcsán egy olyan esetről, amikor Kleopátrát egy ágytakaróba vagy szőnyegbe csavarva csempészték be Caesarhoz. Így sikerült tehát őt bevinni Caesarhoz, minden őrséget kijátszottak ezzel a trükkel, Caesar pedig le volt nyűgözve a leírások szerint.

Igazi drámai, és vizuálisan erős történet ez, amelyet Plutarkhosz is átvett egy másik római történetírótól, Caius Asinius Polliótól.

Ez a jelenet, Kleopátra drámai kitárulkozása Caesar előtt, később több művészt is megihletett, több festmény is született a jelentből, és bekerült abba a filmbe is, amelybe Elizabeth Taylor játszotta Egyiptom uralkodóját.

Miért szőnyeg?

De mégis miért tárulkozott ki ilyen fomában a római előtt Kleopátra, miért kezdődött így egy diplomáciai beszélgetés?

Itt kezdődhetett a két szerelmes kapcsolata, amely mögött egy egyiptomi belháború feszül, és ezért kellett a szőnyeg. Kleopátra és fivére, XIII. Ptolemaiosz hatalmi harcot vívtak, közben pedig Caesar Alexandriába érkezett, hiszen őt hívták békéltetőnek. Ám Kleopátra nem tudott nyíltan belépni a városba, mert a fivére emberei őrizték a falakat, épp ezért egyik szolgája, Apollodórosz, egy nagy vászoncsomagba csavarva vitte be őt titokban Caesarhoz. A jelenet pedig nagyon híres lett, hiszen annyira vizuális, teátrális és érzéki, hogy a művészet és az irodalom azonnal lecsapott rá.

Elizabet Taylor Kleopátrájában így mutatják be ezt: