
Az ősi Egyiptomban a magyarokról olyat írtak le, amit előtte még senki a világon
Olvass tovább...
Olyan kincset találtak, aminek óriási jelentősége lehetett.
Több mint száz év telt már el azóta, hogy felfedezték Tutanhamon fáraó sírját, ami a legjelentősebb és legteljesebb leletegyüttes volt, melyet az ókori Egyiptom piramisai kapcsán feltártak a régészek.
Fontosságát jól jelzi, hogy még egy évszázad után is vizsgálják a sírkamrában talált kincseket, melyekhez olyan, korábban nem ismert rituálék tartoznak, amik segíthetnek felfedni és megérteni a több ezer éves szokásokat.
Tutanhamon sírja kapcsán most egy új felfedezést publikáltak,Dr. Nicholas Brown, a Yale Egyetem egyiptológusa ugyanis azt állítja, hogy a fáraó nyughelyén fellelt kincsek és műalkotások különös túlvilági szertartásokra utalnak.
Olvass tovább...
Ezek közül most a fáraó szarkofágja közelében megtalált agyagtálcákat és fából készült rudakat vizsgálták, melyek sokkal fontosabb részét képezték a temetési rítusoknak, mint azt korábban gondolták.
Ez a rituálé Oziriszhez, az alvilág istenéhez kapcsolódik, korábban pedig a tálcákat és rudakat a különböző tárgyak állványainak gondolták, azonban ennél sokkal izgalmasabb funkciójuk volt. Mint kiderítették ugyanis, a Tutanhamon szarkofágjának fejrészétől nagyjából 3 méterre elhelyezett eszközöktől a fáraó feltámadását várták.
Brown szerint ezekbe a Nílus vizét öntötték bele, mivel úgy gondolták, hogy azt egy istenségnek felajánlva segíthet feltámasztani az elhunytat. A szertartás különlegessége, hogy azt maga Tutanhamon találta ki, ám az még nem világos, hogy a feltámadást milyen módon érték volna el ezzel.
Olvass tovább...
A fáraó sírkamrája egészen az elmúlt évszázadig érintetlen maradt, ám felfedezése óta legendák sora született átkokról, melyek azokat sújtották, akik bemerészkedtek a piramis szentélyébe és megzavarták Tutanhamon nyugalmát.
Hogy ezektől valóban tartania kell-e a kutatóknak, vagy csak a fantázia szüleményei, az talán sosem derül ki. Mindenesetre a titkok feltárása tovább folytatódik: