
A tó közepén épült magyar falu az ország egyik legromantikusabb helye
Olvass tovább...
A török elleni csatában elesett magasrangú huszár a halálból tért vissza, de elfeljtette a korábbi életét és írni, olvasni sem tudott.
Báró Károlyi István huszárkapitány hősiességéről vált ismertté az 1686-os, törökök elleni első zentai csatában. Már a küzdelem elején kitűnt bátorságával: amint megfújták a rohamra hívó kürtöt, előrelovagolt, és hősiesen vetette magát az ellenség közé. Bár a törökök körbefogták, kétszer is sikerült kitörnie a gyűrűből. Harmadszorra azonban szerencséje cserbenhagyta – egy török harcos a dzsidájával átszúrta, ahogy Bánó Attila 55 meghökkentő történet a magyar történelemből című könyvében olvasható.
Barkóczy Ferenc tábornok, aki jól ismerte az elesett kapitány édesapját, részvétét fejezte ki a családnak, majd kérte a szegedi kegyesrend főnökét, hogy intézkedjen a hős katonatiszt temetéséről. A páter azonban csak négy nappal később tudott eleget tenni a felkérésnek, mert akkoriban rengeteg teendője akadt. Addigra a csatatéren tűz ütött ki, amely mindent felperzselt, a katonák holttestei is felismerhetetlenné váltak.
Bár a testeket már nem lehetett koporsóba helyezni, a szertartást megtartották, és a páter szentmisét celebrált az elhunytak lelki üdvéért.
Olvass tovább...
Tizenegy évvel később egy férfi érkezett Bécsbe, aki feltűnően hasonlított Károlyi Istvánra. A férfi Lipót császár előtt azt vallotta, hogy a zentai csatában, amikor harmadszor is bekerítették, minden fegyverét elvesztette, és már csak tőrével tudta megvédeni magát. Ezzel a tőrrel leszúrt egy idősebb török harcost, aki állítólag egy pasa testvére volt. A halott ráesett, így menekült meg a biztos haláltól, hiszen a rá szánt dárdacsapásokat a török teste fogta fel. Ezt követően az elhunyt pasa testvére elhurcolta a csatatérről és bosszúból börtönbe vetette.
A csata után, a hamuban megtalálták az „elesett” Károlyi fegyvereit, amelyeket el is küldtek a gyászoló családnak.
A férfi időközben török gályán raboskodott, nyomorúságos körülmények között. Állítólag mindenkinek azt mondta, bármekkora összeget hajlandó megfizetni, ha valaki kiváltja őt a fogságból. Végül szerencséjére egy Liszkai Miklós nevű magyar, az angol kereskedő, William Farrington szolgája hallotta meg a segélykérést és a gazdag kereskedő segítségével kiszabadította. Farrington sejtette, hogy ha személyesen tárgyal a pasával, az csak felverné az árat, ezért helyette a szolgáját küldte, így kedvezőbb áron sikerült a váltságdíjat megfizetni.
Hazatérve a férfi ügyvédet fogadott, és visszaszerezte a Károlyi család vagyonát. Ám hamarosan gyanú ébredt a rokonokban: míg az egykori Károlyi István szelíd, jószívű és szerény ember volt, az állítólag „visszatért” kapitány durva, erőszakos és iszákos lett. Ráadásul alig emlékezett korábbi életére, és még olvasni, írni elfelejtett.
A család végül bíróságra vitte az ügyet, és hosszas pereskedés után kiderült, hogy a férfi valójában Nagy Gergely, akit apja és testvérei is felismerték a tárgyalás során.
A történet vége azonban a múlt homályába veszett, az ál-Károlyi ugyanis a végső tárgyalás előtt megszökött, így elkerülte a büntetést.
Olvass tovább...