promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
A perzsák már az ókorban jeget gyártottak a sivatagban, hűtőjük is volt a perzselő forróságban

A perzsák már az ókorban jeget gyártottak a sivatagban, hűtőjük is volt a perzselő forróságban

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

A forró sivatagokban is lehet jeget előállítani és tárolni, erre már évezredekkel ezelőtt rájöttek az emberek.

Az ókori perzsák rendkívüli építészeti és mérnöki megoldásokkal rendelkeztek, melyek közül kiemelkednek a yakhchalok, azaz jég- és hűtőházak. Ezek az épületek egyedülálló példái voltak annak, hogyan lehet természetes módszerekkel egész évben hűvös környezetet biztosítani, még a forró nyári hónapokban is. 

A yakhchal szó szerinti jelentése „jégház”, és valóban ezeket az épületeket arra tervezték, hogy a jéget és az alacsony hőmérsékletű anyagokat hosszú időn keresztül tárolják.

A yakhchalok megjelenése is lenyűgöző volt: hatalmas, boltíves, kupolás szerkezetek, leginkább méhkasokra emlékeztettek, melyeket vastag, természetes anyagokból, például agyagból és mészből építettek. Általában nem egy család, hanem nagyobb közösségek használták egyszerre.

Az épületek falai akár 2-3 méteres vastagságúak is lehettek, ez pedig kiváló hőszigetelő hatást biztosított. Az építmények kupolája nemcsak esztétikai, hanem funkcionális szerepet is betöltött: a kupola forma a hőt egyenletesen elosztotta, így megakadályozta, hogy a belső tér felmelegedjen. 

A hűtőházaket ettől függetlenül igyekeztek árnyékos területeken felépíteni, belül árkokat ástak, kihasználva, talaj hőtartó képességét is.

De hogyan állítottak elő jeget  és hogyan tárolták azt hónapokig? 

Az ókori perzsák speciális módszereket dolgoztak ki a jég előállítására még a forró nyári napokon is. Az éjszakai hűvös, gyakran 0 fok alatti levegőt kihasználva a víz párologtatásával, kondenzáció révén jégképződést idéztek elő. Ezt a jeget aztán a hűtőházakban gyűjtötték össze és tárolták, ahol a vastag falak és a speciális szigetelési megoldásoknak köszönhetően a belső hőmérséklet hónapokig alacsony maradt. Így a jég még a legforróbb napokon sem olvadt el teljesen.

A yakhchalokban nem csupán jeget tároltak, hanem más, hűtést igénylő termékeket is

Az élelmiszer-tárolás fontos szerepet játszott már az ókorban is, friss zöldségek, gyümölcsök és tejtermékek mellett húsokat is hűtöttek, így megőrizve azok frissességét és minőségét. Emellett az italok és gyógynövények tárolása is lehetséges volt, ami hozzájárult a perzsa konyha és orvoslás fejlődéséhez.

A yakhchalok építészete és működési elve az ókori perzsa civilizáció innovációs képességét tükrözi, mely a természet erőinek harmonikus kihasználásával biztosította a kényelmet és a biztonságot. Szakértők szerint ezek a hűtőházak a bizonyítékai annak, hogy az ember már évezredek előtt is képes volt megoldani a klímaváltozás és a hőmérséklet-ingadozás kihívásait, innovatív, környezetbarát módszerekkel.