promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Magyarország román megszállásának idejéből került elő ritka gyűjtemény, évszázados leveleken még most is felbukkanhat

Magyarország román megszállásának idejéből került elő ritka gyűjtemény, évszázados leveleken még most is felbukkanhat

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Szomorú történelmi esemény során készültek az alábbi bélyegek.

Nem csupán a pénzek, a bélyegek is komoly gyűjtői értékkel rendelkeznek, és olyanok is vannak közöttük, melyek történelmi jelentőséggel bírnak, és csak rövid ideig voltak forgalomban. Ilyen az 1919-es román megszállás idején Debrecenben kiadott bélyegsorozat is, melynek érdekessége, hogy román bélyegző van rajta.

Mint az eladó kiemelte, ez egy úgynevezett tévnyomat, ugyanis az alsó tömb 5 bélyegéről hiányzik a Bani, vagyis a román váltópénz felülnyomata az elcsúszás miatt. A bélyegek postatiszták, ami azt jelenti, hogy sosem voltak levélre helyezve. Ez, és a téves nyomás tovább növeli értékét, ami 75 ezer forintról indul, de könnyen lehet, hogy a licit során magasabb áron kel majd el.

Debrecen lakossága így készült a végül 14 hónapig tartó megszállásra:

„A lakosság – értesülve a közelgő román hadseregről – feszült várakozással tekintett az események elé, a kitartásra buzdító és a román túlerővel szembeni ellenállás várható sikeréről hangoztatott optimista szólamoknak és újsághíreknek alig volt már foganatja”

– írták a Cívisportában.

Irreális követelések, súlyos ipari veszteségek

Az 1919-ben kezdődő háború a területi követelések miatt pattant ki a románok és a magyarok között, melynek során a Magyar Tanácsköztársaság megbukott. Habár a román csapatok 1920. márciusában kivonultak az ország területéről, a fegyverszünetnek komoly ára volt.

A román követeléseket, miszerint Magyarországot politikai unióvá alakítsák, melynek élén a román uralkodó állna, végül az amerikai misszió tábornokának, Harry Hill Bandholtznak a segítségével sikerült megakadályozni, ám a főváros kifosztását már nem.

A románok a kivonulásért cserébe át kellett engedni a hadifelszerelést, a vasúti kocsik felét, az állatállomány és a mezőgazdasági eszközök harmadát, emellett 35 ezer vagonnyi gabonát és takarmányt is. Továbbá az 1918-as bukaresti béke után megszerzett hadizsákmányokat is visszakapták.

Íme a háború krónikája: