promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Így nézett ki valójában Mátyás király felesége, Beatrix, 500 éves élethű szobor került elő, amit még sosem láttál

Így nézett ki valójában Mátyás király felesége, Beatrix, 500 éves élethű szobor került elő, amit még sosem láttál

Borítókép:  Profimedia/illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Aragóniai Beatrixnak sok újdonságot köszönhetünk, ő volt Mátyás király gyönyörű felesége.

Magyar aranykor

Mátyás király uralkodásáról a legtöbbször a magyar történelem kedvelői között úgy esik szó, mint az utolsó nagy magyar aranykorról, a Mohács előtti végzetes csatavesztés előtti utolsó olyan korszakról Magyarország történetében, amikor a királyság Európa egyik legbefolyásosabb országa volt. Mátyás nevéhez igazi csúcsteljesítmények kapcsolódnak, hiszen ő volt az, akinek egyedül a magyar történelemben sikerült bevennie Bécs városát is.

A királyról számtalan népszerű legenda maradt fent, a meséiből készült rajzfilmeken pedig generációk nőttek fel, ám érdemes tudni, hogy Mátyás király nagyon keménykezű uralkodó volt.

A királyi udvar fénye, rengeteg újdonság a Magyar Királyság területén

Aragóniai Beatrix udvarba érkezésével megváltozott az udvartartás, a nápolyi király lánya elhozta a reneszánsz udvartartást Magyarországra, és a legendák szerint nagyon sok újítás is érkezett vele hazánk területére, többek között a szelídgesztenyét is ő hozta be Magyarországra, és egyes legendák szerint a villa is hozzá kapcsolódik, merthogy Mátyás udvarában kézzel ettek a középkorban, de már megjelentek az evőeszközök is.

A gyönyörű Beatrix haláláig társa maradt az uralkodónak, később szomorú sors jutott neki. 1457-ben született Nápolyban, apja pedig egy évvel a születése után foglalta el a nápolyi trónt. Érdekesség az is, hogy a család felmenői között magyarok is megtalálhatók, hiszen II. Andrásnak, az 1222-es Aranybulla kiadójának lány, Jolán az aragóniai dinasztia egyik ősével házasodott össze.

Az egyik legritkábban látott ábrázolás Beatrixot 18 évesen mutatja, ez 1475-ben készült.

Íme az ismert ábrázolások, amelyekkel a legtöbbször találkozhatunk a történelemkönyvekben is, IDE kattinva pedig megnézhető a ritkán látott középkori, élethű ábrázolás: