Bezártak valakit egy éjszakára az egyiptomi piramisba, amit átélt, arról alig akart beszélni
Olvass tovább...
Ez egy merőben érdekes felvetés, más, mint amiről korábban szó volt.
Tutanhamon múmiájának felfedezése a világ egyik legnagyobb világszenzációja volt az 1920-as években, Howard Carter régész pedig azonnal a világ egyik legismertebb alakja lett, akinek a nevét a felfedezés örökre beírta a történelemkönyvekbe. A sír felfedezése azért is volt nagy szó, mivel egy tökéletesen megmaradt létesítményt találtak az egyiptomi piramisok közelében, és olyannyira háborítatlan volt, hogy rengeteg tárgyat, felbecsülhetetlen értékű kincset hoztak felszínre.
Ám a feltárás közben találtak valamit, ami miatt félbe kellett hagyni a feltárást, a munka pedig csak sokkal óvatosabban folytatódhatott tovább.
Olvass tovább...
Tutanhamon sírja több, egymásba applikált részből állt, ezeket pedig mind fel kellett bontani külön-külön. Hosszú és nagyon fáradtságos munka volt, és amikor a szarkofághoz értek, akkor a régész egy meglepő felfedezést tett, hiszen a fedél ketté volt repedve látható módon. Komoly veszélyt jelentett a munka folytatásában, hiszen egy tonna súlyt nyomott, és félő volt, hogy a kiemelés során darabokra törik, és a súlya maga alá nyomja azt, ami alatta van, akár a fáraó múmiáján is komoly repedéseket ejt.
Végül egy rögtönzött csigasoros szerkezet segítségével emelték le a szarkofág tetejét, és megtalálták benne a felbecsülhetetlen értékű leletet. Ám ez a repedés már akkoriban is felvetette azt, hogy talán nem is volt annyira érintetlen a sír, mint arról korábban már volt, hanem a múltban valamikor már megbolygathatták egyszer.
Egy másik elmélet szerint azonban arról lehet szó, hogy a balzsamozási technikák, az anyaghasználat, így a hő és a gyanta okozhatta a repedést a szarkofágon. Balzsamozáshoz használt anyagok párolgása okozhatott tehát valami elváltozást a köveken.
Érdekesség, hogy faforgács maradványokat is találtak a sírban, és a sír is túlzottan kicsi volt egy fáraó sírjához képest. Felvetik tehát azt is a régészek, hogy a sír eredetileg nem Tutanhamonnak készült, végül nagy sietősen mégis ide temették el az ifjú fáraót. Nyomok tanúskodnak a helyszínről, hogy a szarkofágok nem illeszkedtek egymásba, ezeken sokat dolgoztak még sietősen a helyszínen, hogy illeszkedjenek mégis a lehető legjobban, ezek az illeszkedési problémák is okozhatták a későbbi repedést.
A kapkodás mögött pedig utódlási harcok állhattak.
Olvass tovább...
(Forrás: Historical Eve, LiveScience)