promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Szenzáció a Kárpát-medencében, olyan honfoglaláskori sírt találtak, ami más megvilágításba helyezi a korabeli magyarokat

Szenzáció a Kárpát-medencében, olyan honfoglaláskori sírt találtak, ami más megvilágításba helyezi a korabeli magyarokat

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Sosem találtak még ilyen sírt a Kárpát-medencében. 

Egy 1100 éve meghalt fegyveres nő sírját tárták fel hazánkban - harcos lehetett?

Tudjuk, hogy nem a birtokolt tárgyak teszik az embert - ennek ellenére azért a régészek számára felbecsülhetetlen információkkal szolgálnak. Egy nemrégiben végzett magyarországi régészeti feltárás során egy 1100 éves női csontvázat találtak, amely mellett fegyverek és női használati tárgyak is feküdtek. A különleges lelet, amelyre a Sárrétudvari-Hízóföld temetőben bukkantak, a kutatók szerint új fényt vethet a honfoglalás kori társadalmi szerepekre és a nők helyzetére.

Egy különleges sír és szokatlan lelet

A honfoglalás időszakában, a 10. században, a korabeli magyarok híres lovasíjászai egész Európában rettegett harcosok voltak. Ebből az időszakból számos férfi sírját találták már meg fegyverekkel és lovas felszerelésekkel, de a most feltárt SH-63 kódnevű sír egészen egyedülálló. A benne nyugvó női csontváz mellett olyan tárgyakat találtak, mint páncéltörő nyílhegyek, szarvasagancsból készült íjlemez és tegezmaradványok, miközben női ékszerek és hajgyűrűk is jelen voltak.

A tárgyak eddig még nem tapasztalt furcsa keveredése elbizonytalanította a kutatókat a személy nemét illetően, ezért genetikai és morfológiai vizsgálatokat végeztek. Annak ellenére, hogy a csontok rossz állapota nehezítette az elemzést, a kutatások megerősítették, hogy a maradványok egy nőé voltak, így ez az első alkalom, hogy fegyverekkel eltemetett női sírt találtak a Kárpát-medencében ebből a korszakból.

Harcos vagy különleges társadalmi szerep?

A legnagyobb kérdés az, hogy vajon a megtalált harcosként élt-e. A kutatók szerint egy harcos státusz nem csupán fegyverek birtoklásával jár, hanem egy adott társadalmi és jogi helyzettel is, amelyet leginkább írott források támaszthatnak alá. A most feltárt sír esetében ilyen dokumentumok nincsenek, de a csontokon talált nyomok, például a felső végtagok sérülései és ízületi elváltozásai, arra utalnak, hogy életmódja hasonló lehetett a fegyveres férfiakéhoz.

Egyedülálló betekintés a múltba

Ez a felfedezés arra ösztönözheti a kutatókat, hogy tovább vizsgálják a középkori magyar társadalom összetettségét és a nők lehetséges szerepeit a honfoglalás időszakában. A magyar kutatócsapat szerint (egyetlen külföldi tagja William Berthon) a most megtalált harcos sírja nem csupán ritka régészeti lelet, hanem egy fontos kapocs a múlt és a jelen között, amely új kérdéseket vet fel arról, hogyan értelmezzük a korai középkor társadalmi és kulturális struktúráit.